Kolejki do ciągników na granicy litewsko-białoruskiej nieznacznie się zmniejszyły

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Na granicy litewsko-białoruskiej w ciągu ostatniego dnia kolejki na wielu punktach kontrolnych zostały zmniejszone, ale kierowcy i tak muszą czekać dwa lub więcej dni na kontrolę.

Linia holowników powiększyła się tylko na samym końcu Raigardu, gdzie czas inspekcji wynosi półtora dnia. Obecnie po stronie białoruskiej nie ma kolejek.

Według danych litewskiej Dyrekcji Przejścia Granicznego w piątek rano na Białoruś czekało 679 holowników, 477 na przejściu w Salcininkai i 674 na Raigardas w Medininkai. Czas oczekiwania w Medininkai wynosi 73 godziny, w Solecznikach 69 godzin, w Raigardzie 84 godziny.

Najmniejsza kolejka jest w Ławoriszkach – tu na inspekcje czekało 230 ciężarówek, które będą musiały stać w kolejce około 43 godzin.

W Kybartai w Rosji zaparkowało 28 ciężarówek, a czas oczekiwania na odprawę wynosi około czterech godzin.

Rzędy – kilka kilometrów

Rokas Pukinskas, przedstawiciel Państwowej Straży Granicznej, poinformował BNS, że kolejki na drogach od przejść granicznych w Solecznikach i Raigardas mają kilka kilometrów.

„W obu miejscach kolejki na pewno będą wynosić około 12-13 km – fizycznie na drodze. W Raigarde długość kolejki może sięgać 13-14 km” – wyjaśnia R. Pukinskas.

W Medininkai kolejka jest nieco mniejsza – około 7 km. Na parkingu stoi kilka ciężarówek – 370, w kolejce – około 300.

W tym czasie Litewski Zarząd Dróg ostrzega mieszkańców i prosi o ostrożność podczas jazdy po drogach prowadzących do granicy, gdzie gromadzą się kolejki ciężarówek.

Ciężarówki zajmują część pierwszego pasa drogi, więc aby móc je ominąć, musisz jechać na przeciwległym pasie.

Ponadto po jezdni mogą jeździć sami truckerzy.

Na drogach, jak zapowiada zarząd, zainstalowano dodatkowe biotoalety i kosze dla kierowców ciężarówek, aw niektórych lokalizacjach trwają prace renowacyjne i wzmacniające pobocza.

Według danych Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego nie ma kolejek dla ciężarówek jadących z Białorusi na Litwę, Łotwę i Polskę.

W miniony piątek weszły w życie sankcje Unii Europejskiej (UE), zakazujące rosyjskim i białoruskim przewoźnikom działalności w państwach członkowskich Wspólnoty. Wyjątki dotyczą towarów, takich jak produkty rolno-spożywcze, pomoc humanitarna i energia. Zakaz nie dotyczy również rosyjskiego tranzytu przez Litwę do Karaliaučiai.

Rosyjskie i białoruskie ciężarówki mają siedem dni na opuszczenie terytorium UE.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.