KE oferuje wymianę 10 000 hrywien po oficjalnym kursie i bezpłatnie

Fot. Janusz Pieńkowski (Scanpix)

Komisja Europejska (KE) proponuje, aby umożliwić ukraińskim uchodźcom wojennym w Unii Europejskiej (UE) wymianę ograniczonej ilości hrywny po oficjalnym kursie wymiany i bezpłatnie, poinformowało przedstawicielstwo Komisji na Litwie.

„Maksymalna kwota na osobę – 10 000 hrywien (około 307 euro – BNS) – powinna zostać zmieniona bez żadnych opłat, zgodnie z oficjalnym kursem wymiany opublikowanym przez Narodowy Bank Ukrainy” – czytamy w raporcie.

Propozycja KE, która została przyjęta w piątek, mówi, że taki reżim powinien obowiązywać przez co najmniej trzy miesiące.

Uchodźcom w niektórych krajach trudno jest wymienić hrywny na lokalną walutę, instytucje kredytowe niechętnie wymieniają ukraińskie pieniądze z obawy przed ograniczoną przewalutą hrywny, ryzykiem kursowym. Stało się tak, ponieważ Narodowy Bank Ukrainy musiał zawiesić kurs hrywny w celu ochrony ograniczonych rezerw walutowych kraju, wyjaśnia Komisja.

Większe litewskie banki komercyjne nie wymieniają hrywien, ale ukraińskie pieniądze są przyjmowane w kantorach. Według portalu bankai.lt w piątek poprosili o 40-45 hrywien za jedno euro, a na początku marca musieli zapłacić około 85-90 hrywien.

Gediminas Šimkus, prezes Banku Litwy (LB), powiedział w tym tygodniu, że wspólnie z bankami centralnymi Ukrainy, Łotwy i Estonii szuka się rozwiązania, aby hrywna była wymieniana jak najbliżej oficjalnego kursu. . .

Oficjalny kurs Banku Litwy 1 kwietnia wynosił 32,9 hrywien za euro – w marcu 33,7 hrywien.

Dzięki podpisaniu 18 marca specjalnego porozumienia między narodowymi bankami Ukrainy i Polski uchodźcy wojenni mogą przeliczyć na złote do 10 tys. hrywien po oficjalnym zaokrąglonym kursie.

Bank Polski zobowiązał się również do kupowania hrywny od banków komercyjnych w takim samym tempie, w jakim kupował od nowo przybyłych, a Bank Ukrainy obiecał kupić 10 mld od Polski. hrywna zakupiona od obywateli Ukrainy.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.