Kary UE dla Polski sięgają 160 mln euro

KE ma siedzibę w Brukseli. Zdjęcie Yveso Hermano (Reuters/Scanpix)

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że kary nałożone na Polskę za odmowę uchylenia zabobonnego mechanizmu dyscyplinarnego przekroczyły już 160 mln. Eur i będzie cytowany przez Unię Europejską dla Varuvy.

UE zarzuca konserwatywnemu rządowi w Warszawie naruszenie niezawisłości sądownictwa i odstępstwo od demokratycznej normy.

69 milionów. W UE wypłacono już milion euro, a kolejne 42 mln euro. Według KE euro zostanie ogłoszone w połowie maja.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przyznał Polsce w październiku 1 mln euro. USD dziennie za odmowę zawieszenia postępowania dyscyplinarnego sponsorowanego przez Sąd Najwyższy w Brukseli.

Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował ustawę o rezygnacji z uczelni w nadziei na zakończenie konfliktu.

Jednak zmiany te nie zostały jeszcze zatwierdzone przez polskich prawodawców, a obserwatorzy zastanawiają się, czy to tylko próba nadania innej nazwy.

Fakt, że wydaje się, że istnieje impuls do zreformowania systemu dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, jest pozytywnym krokiem, powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Ostatecznie jednak ważne będzie, aby wiedzieć, w jakim stopniu te prawa[…]uwzględniają wymogi określone przez Trybunał Sprawiedliwości.

Polska została również skazana na inną UE za odmowę samodzielnej budowy kopalni węgla.

We wrześniu TSUE nałożył karę grzywny w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewykonanie przez Polskę nakazu budowy kopalni węgla brunatnego Turku.

Sąsiedzi Polski i Niemcy narzekają na negatywny wpływ kopalni na środowisko, w tym na zanieczyszczenie wód gruntowych, kurz i hałas.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.