Kanada wyśle ​​wojska do Polski na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Kanada wyśle ​​nawet 150 żołnierzy na misję humanitarną do Polski, gdzie udzielą pomocy wielu Ukraińcom, którzy uciekli z ich kraju w związku z rosyjską inwazją – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand.

W ostatnich miesiącach Ukrainę opuściło ponad 4,7 mln osób. ubiegających się o azyl, a ponad połowa z nich trafiła do sąsiedniej Polski. Warszawa zwróciła się o pomoc międzynarodową z powodu kryzysu uchodźczego.

Tylko około 100 żołnierzy przydzielonych do misji zostanie wysłanych natychmiast, Anand powiedział na konferencji prasowej w Trenton Air Force Base w Ontario. Minister dodał, że „przyczynią się do starań Polski o wsparcie i opiekę uciekającym przed przemocą Ukraińcom”.

Żołnierze z dobrą znajomością języka ukraińskiego zostaną skierowani do pracy w ośrodkach recepcyjnych w całej Polsce, gdzie „udzielą ogólnej pomocy, wsparcia duchowego i ograniczonej pomocy medycznej” – wyjaśnił Anand.

Ponadto będą wspierać dowodzoną przez Polskę humanitarną grupę zadaniową i pomóc niektórym Ukraińcom w przesiedleniu się do Kanady.

Ottawa ogłosiła w zeszłym miesiącu, że przyjmie nieograniczoną liczbę ukraińskich uchodźców. Do tej pory Kanada otrzymała 30 000 wniosków na podstawie nowych specjalnych przepisów imigracyjnych.

Jednak od początku tego roku tylko 12 tys. Ukraińcy przybyli do Kanady za pośrednictwem tego obiektu lub innych programów migracyjnych, powiedział niedawno minister ds. imigracji Sean Fraser.

W przedstawionym w zeszłym tygodniu projekcie budżetu rząd Kanady przeznaczył również dodatkowy 1 mld euro. Pożyczki w dolarach kanadyjskich (730 mln euro) dla Ukrainy za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz w dolarach (365 mln euro) pomocy wojskowej.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.