Już wkrótce: XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Kowieńska Lalka 22”

Kowieński Narodowy Teatr Lalek w 2022 r. 20-24 maja organizuje i zaprasza po raz 22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Kowna 22”! Celem jest, aby wydarzenie stało się genialną częścią programu Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022.

Festiwal zgromadzi najbardziej kreatywnych lalkarzy w Europie, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i zaproszą do występów widzów w każdym wieku. W międzynarodowym festiwalu wezmą udział zespoły z Japonii, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Słowacji, Słowenii, Polski, Anglii, Estonii, Łotwy, a nawet rozdartej wojną Ukrainy! Dzieła litewskich lalkarzy zaprezentuje 8 najlepszych profesjonalnych trup teatralnych lalek! W ciągu pięciu festiwalowych dni ponad 30 spektakli zostanie zaprezentowanych nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale również na otwartych przestrzeniach miasta. Odbywają się również warsztaty twórcze, wystawy i występy grup studenckich. Organizatorzy festiwalu zaproponują barwny i ekscytujący program dla widzów w każdym wieku i o każdym upodobaniu.

„Kaunas Puppet 22” rozpocznie się od przypomnienia pierwszego litewskiego profesjonalnego lalkarza – Stasysa Ušinskasa.

W przeddzień festiwalu 19 maja. 18.00 W Narodowym Muzeum Sztuki im. 20 maja, pierwszego dnia festiwalu, przy wejściach do teatru zostanie odsłonięta specjalnie powiększona kukiełka Stasysa Ušinskasa „Piosenkarka”. Ubrania lalki oparte są na ankietach widzów teatralnych i rysunkach dzieci. Zwiedzający będą mieli okazję nie tylko zobaczyć lalkę o imponujących rozmiarach, ale także spróbować nią pokierować jak prawdziwi lalkarze. Jest częścią międzynarodowego projektu „Magia wielkiej lalki w przestrzeni publicznej”.

Kowno Mityczna Bestia rozpocznie się i zakończy pierwszego dnia festiwalu. Wieczorem Bestia pojawi się także starszym widzom. Pełne przygód przedstawienie „Jestem Bestią!”, pełne elementów groteski i magicznego realizmu, nowoczesnej muzyki i tańca, opowiada historię młodego człowieka, który w swojej twórczości odkrywa „Bestię”.

Zdjęcie organizatorów

Goście z Japonii będą mówić językiem teatru cieni Japoński teatr cieni „Kakashiza” ze spektaklem poświęconym rodzinie „Animare” zapowiada się do Kowna, nazywanego w tym roku stolicą kultury. Jest to pierwszy profesjonalny współczesny teatr cieni w Japonii, podróżujący po całym świecie i goszczący 1200 przedstawień rocznie. W ich spektaklach kluczową rolę odgrywają światło i cień, po mistrzowsku kreowane ruchami rąk i ciała aktora. 21 maja Na głównej scenie teatru lalek cienie zwierząt opowiadają historie pełne miłości i humoru, stworzone przez aktorów.

Włoska trupa teatru wizualnego powierzyła go labiryntom ludzkiej świadomości W niedzielę 22 maja na scenie Wielkiego Teatru Lalek wystąpi eksperymentalny trupa teatralna Unterwasser. założona przez włoską Valerię Bianchi, Aurorę Buzzetti i Giulię De Canio. Cienie trójwymiarowych rzeźb tworzonych przez aktorów są wyświetlane na dużym ekranie. W spektaklu nie ma tekstu stworzonego za pomocą wizualnych środków wyrazu, ale oryginalna ścieżka dźwiękowa stapia się ze scenami teatru cieni i staje się istotną częścią opowieści. Ekscytujące sceny przypominające wiersze wizualne przedstawiają fragmenty cennych i znaczących momentów życia, cykliczność ludzkiego życia, poszukiwanie sensu egzystencjalnego. Każdy widz jest zaproszony do uzupełnienia, wypełnienia przestrzeni pozostawionych przez opowieść własnymi doświadczeniami.

W centrum uwagi Ukraińcy Festiwal zwróci szczególną uwagę na Ukraińców, którzy przeżywają trudny okres. 20 maja 18:00 Przed spektaklem „Jestem bestią!” Wykonają go śpiewaczka ludowa Veronika Povilionienė, saksofonista Petras Vyšniauskas, ukraińska śpiewaczka Marina Pilipenko, perkusista Arkadijus Gotesmanas i wnuki V. Povilionienė – Mantautas, Daugirdas, Norvidas Povilioniai. Dla młodych Ukraińców, którzy znaleźli azyl na Litwie, 21 maja. 17.00 Teatr Powozów Lalek Panevėžys zaprezentuje pełen przygód, interaktywny i pouczający spektakl „Smaczna historia” o przyjaźni Vilkasa i Avytė. 21 maja Wieczorem w Teatrze Kameralnym, wielokrotnie nominowanym do najwyższych wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach, zespół lalek Papasony z Kijowa na Ukrainie przedstawi widowisko cieni dla dorosłych pt. ​​„Podświadomy szept… sny”.

Zdjęcie organizatorów

Czekaj, aż Asteroida spadnie do zamku w Kownie Część spektakli przeniesie się podczas festiwalu na otwarte przestrzenie – Dostęp do zamku w Kownie: Asteroida hiszpańskiej trupy Campi Qui Pugui zaprosi to, czego nie znamy i nie rozumiemy i jak my radzić sobie z różnicami kulturowymi. Brytyjski lalkarz Nick Palmer (Noisy Oyster, Wielka Brytania) obiecuje interaktywną przygodę do świata pod parasolem Simple Bob. Patrząc na publiczność, scena powstanie tu i teraz, z walizek, parasola i płaszcza przeciwdeszczowego, a najodważniejsi będą mogli asystować aktorowi podczas występu. Imponujący spektakl polskiego Teatru Kto „Peregrinus” na Alei Wolności zaprosi publiczność do „przeżycia” zwykłego dnia współczesnego ludzkiego życia w 50 minut. Spektakle będą prezentowane kilkakrotnie 21 i 22 maja.

Spektakle litewskich sąsiadów i lalkarzy Bogaty program festiwalu uzupełnią występy sąsiadów z Estonii, Polski, Łotwy i oczywiście naszego kraju: Estoński Teatr Młodzieży w Tallinie zaproponuje wizytę Umbrella Red, Łotewskiej Lalki Teatr Teatr Lalek (Polska) zaprosi na przygody mechanicznego bohatera w spektaklu „Robot i motyl”. Z najlepszymi przedstawieniami wystąpią litewscy lalkarze z Wileńskiego Teatru Lalek, Kłajpedskiego Teatru Lalek, Panevėžys Lalkarskiego Teatru Powozów, Teatru Stołowego i Rodzinnego Teatru Lalek Lino.

Teatr lalek jako przestrzeń poznawcza Na wernisażu warsztatów twórczych i wystawy „Moje kody dzieciństwa” 20 maja. Zaproszona zostanie grafik festiwalu Kristina Norvilaitė. 21 i 22 maja. Audrius Bartninkas, budowniczy kowieńskiego Teatru Lalek, będzie czekał na Państwa w swoich warsztatach z programem edukacyjnym „Magiczna historia lalek: w teatrze i animacji”. Podczas zajęć lalkarz zaprezentuje wizualnie i atrakcyjnie pionierów lalkarstwa i animacji na Litwie – S. Ušinskasa i V. Starevičiusa. Karolina Žernytė, założycielka Teatru Zmysłów, zaproponuje wspólne wykonanie zindywidualizowanej zabawki sensorycznej – gąsienicy, która pomoże się skoncentrować, zrelaksować lub uwolnić nagromadzoną energię.

Festiwal zwieńczy zdobywca Złotego Krzyża Sceny 22 maja. Pięciodniowy festiwal zakończy występ kowieńskiego Narodowego Teatru Lalek dla Dorosłych „Las Bogów”, który wiosną tego roku został nagrodzony „Złotym Krzyżem Sceny” według powieści B. Sruogi. „Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek 22 w Kownie rozpali ogień kultury i da znać całemu miastu w 2022 roku. Europejska Stolica Kultury jest w Kownie! Czas się obudzić, uwolnić kreatywność, zachęcić dzieci , zainspiruj swoich sąsiadów i ruszaj na wiosenne ulice Kowna, aby świętować Festiwal Kultury!” – zaprasza Rasę Bartninkaitė, dyrektorkę kowieńskiego Narodowego Teatru Lalek i dyrektorkę festiwalu.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.