Jedziesz na Białoruś po tańsze paliwo? Nigdy nie możesz stąd wrócić

Komendant Państwowej Straży Granicznej (WSAT) Rustam Lyubayev powiedział, że obecnie istnieją dwa poważne problemy. Po raz kolejny obserwujemy intensyfikację hybrydowego ataku na Litwę z przeniesieniem emigrantów. Sami białoruscy urzędnicy celowo uszkadzają, przecinają i przecinają ogrodzenie akordeonem i przeprowadzają przewóz obywateli państw trzecich na terytorium Litwy. Kolejną kwestią jest nieproporcjonalne ryzyko podróżowania na Białoruś. Obywatel Litwy, który kilka dni temu legalnie przekroczył litewską granicę i został aresztowany na Białorusi rzekomo z narkotykami, jest doskonałym przykładem na to, że obecna kampania przeciwko terytorium białoruskiego reżimu może zakończyć się długimi latami więzienia lub w ogóle nie wracać do domu , raporty LNK.

„Dzisiaj na Litwie jest gorąco – około 30 stopni – jest też gorąco na granicy litewskiej w zakresie ochrony granic. Od kilku tygodni mamy wzrost przepływów migracyjnych. Jakiś czas temu mieliśmy rekord w tym roku, kiedy nie wpuścił na Litwę więcej niż 100 nielegalnych migrantów dziennie. Dawno nie mieliśmy takich liczb. Obecnie rejestruje się około 60-70 naruszeń granicy państwowej i nie wpuszczamy takiej samej liczby na co dzień nielegalni migranci.Sytuacja na granicy białorusko-polskiej lub na granicy białorusko-łotewskiej jest inna.Tam przepływy te są mniejsze, na Łotwie ich w ogóle nie ma, widzimy też spadek w pobliżu granicy z Polską, ” powiedział R. Lyubajevs.

Próbowano celowo uszkodzić fizyczną barierę na granicy z Białorusią, ale zwłaszcza tam, gdzie nie zainstalowano jeszcze systemów nadzoru.

„Prace kładzenia fizycznej bariery dobiegają końca, zostało niecałe 20 km. Od początku tego roku odnotowaliśmy około stu przypadków naruszeń fizycznej bariery. , a także dzikich zwierząt. Było też wiele przypadków uszkodzenia nielegalnych migrantów lub białoruskich strażników granicznych. Większość z nich, około 70%, została uszkodzona tam, gdzie nie mamy jeszcze systemów nadzoru granic. Do końca tego roku planują całkowicie zakończyć instalację systemów nadzoru granic i mieć ten system wzdłuż całej granicy Białorusi” – powiedział R. Lyubayev.

Straż graniczna odnotowuje najwięcej naruszeń na odcinku granicznym Święciany i Dutiszki, ponieważ systemy nadzoru nie są tam instalowane wszędzie.

Odnotowujemy coraz więcej naruszeń granicy państwowej na naszej północnej flance, czyli na odcinku przygranicznego okręgu wileńskiego.

„Związki [su Baltarusijos pasieniečiais] Nie mamy tego. Nasza dotychczasowa współpraca ustała. Trudno sobie wyobrazić, jak można by zorganizować współpracę z osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie ataku na Litwę, na nas. Myślę, że ta sytuacja nie zmieni się w najbliższej przyszłości. [Baltarusijos pasieniečiai] pomaga, doradza, czasem przecina akordeon lub barierę fizyczną i umożliwia migrantom wjazd na terytorium Republiki Litewskiej. Strumienie i główne punkty nieco się zmieniły. Odnotowujemy coraz więcej naruszeń granicy państwowej na naszej północnej flance, czyli na odcinku wileńskiego przejścia granicznego, a zwłaszcza na odcinku Święciańskiego przejścia granicznego Dutiszkii. The [stebėjimo] systemy nie są wszędzie, więc nielegalni migranci lub organizatorzy wybierają te odcinki, w których łatwiej się wkraść, ale możliwe jest wykrycie tych naruszeń na czas i aresztowanie migrantów – powiedział dowódca VSAT.

Helikopter Straży Granicznej może widzieć na kilka mil.

„Każdego dnia samoloty naszej dyrekcji lotniczej służą do ochrony granicy. Obecnie prawie codziennie używamy naszych śmigłowców” – powiedział R. Lyubayev.

Litewska straż graniczna potrzebuje dodatkowych sił.

„Dlatego [migrantų] przepływy się zwiększyły, jest coraz więcej odcinków, na których odnotowuje się naruszenia granicy państwowej, potrzebujemy dodatkowej przepustowości. Robimy to z naszej rezerwy – przydzielamy dodatkowe siły z innych drużyn narodowych. Obecnie rozmawiamy z litewską armią i policją o przydzieleniu dodatkowych sił do granicy z Białorusią – powiedział R. Liubajevas.

Pełny raport LNK znajduje się na wideo:


Przy rosnących cenach paliw i żywności znaczna liczba Litwinów wyjeżdża na Białoruś po tańsze zakupy, ale VSAT ostrzega, że ​​jeśli coś ci się stanie podczas podróży do wrogiego kraju, Litwa prawdopodobnie nie będzie w stanie ci pomóc.

„Nie wiemy, co się dzieje [su lietuviais, kirtusiais sieną], bo nasza współpraca z białoruską strażą graniczną jest skomplikowana. Tam zatrzymano obywatela, który wyjechał z Litwy na Białoruś i wszczęto wstępne śledztwo – mówił o nieszczęsnym Litwinie dowódca VSAT.

To nie pierwszy taki przypadek. Podobnie stało się z Łotyszem, który kilka miesięcy temu wyjechał na Białoruś, a obecnie przebywa w szpitalu psychiatrycznym, a władze łotewskie nie mogą mu pomóc.

„Nie tylko straż graniczna, ale także resort bezpieczeństwa, MSZ i MSW mówią o tym, że nie warto jechać na Białoruś. Każdy, kto planuje wyjazd na Białoruś, powinien dokonać bardzo poważnej oceny. podjąć decyzję i być za nią odpowiedzialnym” – powiedział R. Lyubayev.

Jeszcze przed wojną na Ukrainie, kiedy głową państwa była Dalia Grybauskaitė, tylko Litewski policjant konny również nie odniósł sukcesu na Białorusi. Następnie został aresztowany za handel narkotykami i osadzony w więzieniu, ale prezydentowi udało się wydostać stamtąd ofiarę. Teraz sytuacja jest inna.

„Wierzę, że państwo podejmie wszelkie możliwe kroki, aby pomóc temu obywatelowi, ale te możliwości są obecnie dość ograniczone. Sytuacja zasadniczo się zmieniła. Jest mało prawdopodobne, aby nasze urzędy konsularne były w stanie udzielić pomocy konsularnej. „nie mamy takiej współpracy, jaka istniała z białoruską strażą graniczną, więc bardzo trudno byłoby pomóc takiej osobie” – powiedział R. Lyubayev.

Chociaż od dawna wiadomo, że Białoruś zjednoczyła się z Rosją w bombardowaniu Ukrainy, Litwini wciąż ustawiają się na granicy tylko po tańsze paliwo.

„Wielu z tych, którzy wyjeżdżają na Białoruś, mówi, że zamierza odwiedzić znajomych, krewnych, kupić coś innego” – powiedział R. Lyubayev, dodając, że takie podróże zwykle kończą się na pierwszej stacji benzynowej.

Wcześniej straż graniczna broniła granicy pistoletami, teraz dostali również broń automatyczną.

„Już w zeszłym roku, w czasie kryzysu nielegalnej imigracji, nasi funkcjonariusze zostali odpowiednio poinstruowani, nauczyli się zachowywać. Każdą prowokację można zorganizować w każdej chwili, więc nasi funkcjonariusze są dodatkowo uzbrojeni. Jeśli wcześniej nasi funkcjonariusze pilnowali granicy tylko z pistoletami , teraz robi się to z bronią automatyczną. Odbywają się też szkolenia i odprawy i myślę, że są naprawdę gotowe – powiedział dowódca VSAT.

Podróżując na Białoruś można na chwilę zapomnieć o swoich wolnościach i prawach.

„Obecnie nasi obywatele z pewnością mogą podróżować do Europy i powinniśmy skierować nasze zainteresowanie na Europę Zachodnią, na państwa demokratyczne. Jeśli zapadnie decyzja o wyjeździe na Białoruś, należy ją zważyć, podjąć decyzję bardzo odpowiedzialnie, aby zrozumieć i wiedzieć, że może być przeciwko niemu zorganizowana prowokacja, a państwu będzie trudno mu pomóc” – powiedział R. Lyubaev.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *