Homanit Lietuva będzie dążyć do legalizacji dowolnych konstrukcji – MadeinVilnius.lt

Dzięki zatwierdzeniu raportu oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) przyszłego głównego budynku niemieckiej firmy produkującej płyty pilśniowe Homanit Lietuva w rejonie wileńskim Pagiriai, firma utorowała drogę do uzyskania pozwolenia na budowę i legalnego uruchomienia. Szef firmy przyznaje, że elektrownia nie powstanie do końca tego roku zgodnie z planem, a budowa będzie droższa.

Przewodniczący społeczności Hangover mówi, że społeczność jest rozczarowana decyzją Agencji Ochrony Środowiska w sprawie OOŚ i obiecuje kontynuować walkę z Homanit Lietuva.

Toma Jakutytė, przedstawiciel Agencji Ochrony Środowiska, potwierdził BNS, że 13 maja agencja dokonała przeglądu OOŚ przedłożonej przez Homanit Lietuvos i zatwierdziła ją w zeszły piątek.

„Przyszła działalność firmy spełnia wymagania ochrony środowiska, zdrowia publicznego, ochrony prawdziwego dziedzictwa kulturowego i inne wymagania” – powiedział BNS T. Jakutytė.

Andrius Ostrauskas, szef Homanit Lietuvos, mówi, że po zatwierdzeniu OOŚ firma natychmiast rozpocznie niezbędne procedury uzyskania pozwolenia na budowę głównego budynku fabryki.

„Nic nie zatrzymujemy, będziemy nadal podpisywać umowy z dostawcami materiałów i instalatorami sprzętu i będziemy starać się wszystko dalej rozwijać zgodnie z planem” – powiedział BNS A. Ostrauskas.

Budowę zakładu mogą jednak utrudniać spory nie tylko z inspekcją budowlaną, ale także ze społecznością lokalną.

Na początku kwietnia inspekcja budowlana przyznała, że ​​pod auspicjami realizowanej przez spółkę w grudniu budynku magazynowo-administracyjnego, który nie wymagał oceny oddziaływania na środowisko, w okolicy powstaje główny budynek fabryczny.

Celem będzie zalegalizowanie arbitralnie rozpoczętej budowy

Szef Homanit Lietuvos BNS powtórzył, że kontrole uznają zgłoszone naruszenia za nieistotne, ale nie będą się odwoływać do sądu od samowolnej ustawy budowlanej i będą próbować zalegalizować budynki.

„Istnieje procedura ustanowiona aktami prawnymi, w jaki sposób można zalegalizować istniejące konstrukcje i prawdopodobnie będziemy tego przestrzegać” – powiedział A. Ostrauskas.

Rasa Kėkštienė, przedstawicielka Inspekcji Budowlanej, twierdzi, że istnieje możliwość zalegalizowania samowolnej budowy, ale nie może powiedzieć, co w tym przypadku zrobi Inspekcja.

„Tak, w ciągu sześciu miesięcy można zalegalizować samowolną budowę – czyli zlikwidować istniejące luki, uzyskać pozwolenia itp., ale na razie nie mamy o tym żadnych informacji z zakładu” – powiedział w poniedziałek BNS R. Kėkštienė.

Społeczność obiecuje kontynuować walkę

W tym czasie przewodniczący gminy Medirina Vytautas Vyskupaitis, który od czasu ogłoszenia projektu kwestionuje różne aspekty budowy elektrowni, powiedział, że społeczność była rozczarowana decyzją Agencji Ochrony Środowiska dotyczącą OOŚ, ale obiecuje kontynuować walkę z Homanit Lietuva.

„Społeczność jest wściekła i rozczarowana decyzją agencji, ale nasza pozycja jest taka, aby walczyć i nie dać się deptać” – powiedział BNS Vyskupaitis.

Lokalna społeczność pozywa fabrykę o zmniejszenie obszaru ochronnego odwiertu Pagiriai. W październiku zeszłego roku Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny odrzucił skargę prokuratora dotyczącą ochrony interesu publicznego, ale decyzja została zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego Litwy.

A. Ostrauskas, ale BNS poinformował, że budowa elektrowni nie będzie możliwa do końca tego roku, jak wcześniej przewidywano, realizacja projektu będzie droższa.

„Na pewno nie uda nam się zbudować zakładu do końca roku, uważamy, że dobrze byłoby zakończyć go wiosną przyszłego roku – byłoby bardzo dobrze w pierwszym kwartale, ale przyjrzymy się sytuacji”, Przewodnik .

Wcześniej zapowiadano, że instalacja będzie kosztować około 175 mln. ale nadal nie jest jasne, o ile wzrośnie cena.

Firma zapowiada, że ​​w zakładzie powinno powstać 440 nowych miejsc pracy.

Nowa fabryka Homanit ma produkować komponenty dla przemysłu meblarskiego, drzwiowego i parkietowego na Litwie i za granicą. Jego pojemność sięgnie ok. 260 tys. metr sześcienny płyt rocznie – około 25 proc. wszystkie produkty grupy Homanit.

Firma produkuje prasowane płyty z włókna drzewnego o średniej i dużej gęstości w fabrykach w Niemczech i Polsce. Grupa zatrudnia około 1,5 tys. osób. pracownicy.

Autor Remigijus Bielinskas

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *