Hiszpania przekazuje Ukrainie 200 ton sprzętu wojskowego

Zdjęcie: Genya Savilov (AFP/Scanpix)

Hiszpania wysłała na Ukrainę 200 ton sprzętu wojskowego, w tym wymianę ciężkiego sprzętu bojowego i odzieży, powiedział w czwartek hiszpański premier Pedro Sanchez podczas wizyty w Kyjive.

To największa jak dotąd przesyłka, ponad dwukrotnie większa niż dotychczas wysłaliśmy – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premier Danii Mette Frederiksen.

Hiszpański okręt wojenny z wyposażeniem zawinie w czwartek do hiszpańskiego portu w Polsce, skąd ładunek zostanie przetransportowany na Ukrainę – poinformował Sanchez.

Dodał, że statek będzie przewoził 30 ciężarówek, kilka specjalnych ciężkich pojazdów i 10 mln pojazdów załadowanych środkami wojskowymi, które zostaną przekazane Ukrainie.

Pan Sanchez i jego koledzy przybyli do Kijowa wcześniej w czwartek, aby negocjować z Panem Zełenskim. Europejscy przywódcy Virtina odwiedzili już Ukrainę w ostatnich tygodniach, aby pokazać swoje poparcie dla kraju walczącego z inwazją Moskwy.

Byłem przytłoczony okropnościami i okrucieństwami wojny Putina na fundacjach przy ulicy Borodiankos (prezydent Rosji Władimir) wcześniej w czwartek.

Madryt wysłał w poniedziałek hiszpańską minister obrony Margaritę Robles kilkanaście samolotów przewożących tonę broni i sprzętu humanitarnego.

Okazując swoje poparcie dla Kijowa, Sachez ogłosił w poniedziałek, że jego kraj za kilka dni ponownie otworzy swoją ambasadę w stolicy Ukrainy.

Misja dyplomatyczna zawiesiła swoją działalność dzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Hiszpania przyjęła również 134 000 ukraińskich uchodźców, z których 64 000 otrzymało tymczasową ochronę, w tym pozwolenia na mieszkanie i pracę.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.