Harris udaje się do Polski po tym, jak Warszawa odrzuca ofertę Warszawy na myśliwiec

Wizyta nastąpi po tym, jak Waszyngton odrzuci ofertę Warszawy na sowieckie myśliwce.

Podróż została zaplanowana jeszcze zanim Polska zaskoczyła Stany Zjednoczone we wtorek, oferując wysłanie swoich myśliwców MIG-29 na Ukrainę za pośrednictwem jednej amerykańskiej bazy lotniczej.

Waszyngton odrzucił ofertę, a rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że plan lotu amerykańskim samolotem z bazy USA i NATO „w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, co jest kwestionowane przez Rosję, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO”.

Harris spotka się w czwartek z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, amerykańscy urzędnicy poprosili o nieujawnianie nazwisk.

Zapytany o bojowników, urzędnik Białego Domu nie mówił o nich bezpośrednio.

„Od jakiegoś czasu prowadzimy z Polakami dialog na temat tego, jak najlepiej udzielić Ukrainie różnego rodzaju pomocy w zakresie bezpieczeństwa… Dialog bez wątpienia będzie trwał do iw trakcie podróży wiceprezydenta” – powiedział kierownik.

Premier Kanady Justin Trudeau, który obecnie przebywa w Polsce, ma również spotkać się z Harrisem.

W programie wiceprezydenta znalazły się spotkania z ukraińskimi uchodźcami oraz pracownikami ambasady USA w Kijowie, która opuściła stolicę Ukrainy.

Harris pojedzie w piątek do Rumunii, aby spotkać się z Klausem Iohannisem, prezydentem kraju.

To podróż trzeciego wiceprezydenta do Europy. Wcześniej spotkała się z prezydentem Emmanuelem Macronem we Francji i uczestniczyła w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.