Gdy rosyjskie wojska zostały uwięzione na Ukrainie, Moskwa zawęża swoje cele w Donbasie

Biden odwiedził wojska w Polsce i dowie się o organizacjach pomagających Ukraińcom

Prezydent USA Joe Biden odwiedził w piątek wojska amerykańskie stacjonujące w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą i planuje zwrócić się do organizacji niosących pomoc humanitarną milionom Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją na ich ojczyznę.

Najpierw Biden odwiedził członków 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych, fryzjera i kantynę oraz zjadł pizzę z żołnierzami. Amerykanie służą u boku polskich żołnierzy.

Reuters/fot. Scanpix/Joe Biden z żołnierzami amerykańskimi

W piątek po południu jego samolot wylądował na rzeszowskim lotnisku, największym mieście południowo-wschodniej Polski, gdzie stacjonuje część wojsk amerykańskich.

W rozmowie z żołnierzami Biden opowiedział śmieszną historię o wizycie swojego syna Beau w czasie rozmieszczenia w Bagdadzie, nazywając siebie panieńskim nazwiskiem matki, aby nie zwracać na niego uwagi. Biden zmarł na raka mózgu w 2015 roku.

W Polsce prezydent żartobliwie wyśmiewał żołnierza za jego standardową krótką fryzurę i szczerze chwalił żołnierzy.

„Jesteście najlepszą siłą bojową na świecie, a to nie jest przesadne”, powiedział Biden, po czym usiadł na składanym krześle, by zjeść z żołnierzami.

W sobotę przyjedzie do Warszawy na rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą i innymi urzędnikami. Polski przywódca miał spotkać się z Bidenem na lotnisku w piątek, ale jego samolot był opóźniony z przyczyn technicznych.

Według danych Unii Europejskiej z Ukrainy uciekło około 3,5 mln osób. osób, z czego połowa to dzieci, a ponad 2,2 mln w Polsce.

W tym miesiącu Kongres USA potwierdził, że ponad 13 miliardów dolarów zostanie przeznaczonych na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy. dolarów. Administracja już rozpoczęła dystrybucję tych środków.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan powiedział, że Biden usłyszy bezpośrednio od żołnierzy amerykańskich i ekspertów humanitarnych o sytuacji w terenie i „jakie dodatkowe kroki należy podjąć, aby upewnić się, że inwestujemy dolary”. Amerykanie tam, gdzie ich potrzebujemy.

Biden, który w czwartek wezwał sojuszników USA do zjednoczenia się przeciwko Rosji, przewidział, że to, co widzi w Polsce „wzmocni moje zaangażowanie wobec Stanów Zjednoczonych poprzez zapewnienie, że odegramy wiodącą rolę w przesiedleniu wszystkich tych ludzi, w tym poprzez zapewnienie pomoc humanitarna”. „niezbędna pomoc zarówno na Ukrainie, jak i poza nią”.

Przemawiając w Brukseli po spotkaniach z innymi światowymi przywódcami, Biden powiedział, że podczas swojej kariery politycznej odwiedził wiele stref wojennych i obozów dla uchodźców, przez co „bardzo bolesne” jest obserwowanie małych dzieci bez rodziców lub pytających: „Bóg myśli, gdzie jestem I?” I? Co się ze mną stanie? „

Powiedział, że Polska, Rumunia i Niemcy nie powinny być pozostawione samym sobie, aby poradzić sobie z największym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

„To międzynarodowa odpowiedzialność”, powiedział Biden wkrótce po ogłoszeniu około 1 miliarda dolarów. dolarów dodatkowej pomocy dla ukraińskich uchodźców. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone przyjmą nawet 100 tysięcy osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Biały Dom powiedział, że większość ukraińskich uchodźców ostatecznie chce wrócić do domu.

Pan Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone muszą „wzmocnić się i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby złagodzić cierpienie i ból niewinnych kobiet, dzieci i mężczyzn”.

„Planuję spróbować poznać tych ludzi… Mam nadzieję, że zobaczę wielu ludzi” – dodał.

Kilku uchodźców, z którymi rozmawiano w piątek na stacji Peremisli w Polsce, powiedziało, że mają nadzieję, że w końcu wrócą na Ukrainę. Nie wiązali też wielkich nadziei z wizytą Bidena.

„Naprawdę nie mam żadnych oczekiwań” od Bidena, Iry Satuli, lat 32, z miasta Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie. Kobieta podziękowała za wszelkie wsparcie i ciepłe przyjęcie w Polsce.

„Ale dom jest domem i mam nadzieję, że wkrótce tam wrócimy” – miał nadzieję Satula.

68-letnia Olha Antonovna z Czernihowa powiedziała, że ​​myślała, że ​​„istnieje realna szansa” pomoc Bidena wystarczy.

„Myślę, że już dawno potrzebowaliśmy pomocy” – powiedziała.

Sullivan powiedział, że Biden wygłosi w sobotę przemówienie na temat „ważności chwili, pilności nadchodzącego wyzwania i znaczenia konfliktu na Ukrainie dla świata”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.