Gazprom wstrzymuje dostawy rubla do nieopłaconej Polski

Zdjęcie Reuters/Scanpix

Rosja od 27 kwietnia. Polski koncern naftowo-gazowy PGNiG informuje o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Przepływy gazu na Litwie pozostają bez zmian.

„26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze wstrzymania dostaw w ramach porozumienia jamalskiego z dniem 27 kwietnia – podała spółka w komunikacie.

W liście wysłanym do polskiego Gazpromu dowiadujemy się, że przerwa w dostawach nastąpi z powodu zakazu 31 marca realizacji kontraktów przez rosyjskiego autokratę Władimira Putina. dekret podpisany.

PGNiG oświadcza, że ​​dokonuje płatności na podstawie ważnego kontraktu i odmawia zapłaty za gaz w rublach.

Według VŽ, firma normalnie dokonywała płatności za gaz ze swoich banków na konta eksportera gazu w tym samym Gazprombanku. Nabywcy gazu są teraz zobowiązani do otwierania specjalnych kont („typu K”) w samym Gazprombanku.

Czytaj więcej: Ruble za gaz mogą w maju zamienić się w rosyjskie embargo gazowe

Polska firma zaznacza, że ​​odmówiła podjęcia takiego kroku.

Litewskie firmy gazowe już zapowiedziały, że nie kupują już rosyjskiego gazu. Przepływy gazu z Białorusi na Litwę nie odbywały się od początku kwietnia, a tranzyt rosyjskiego gazu do Karaliaučiai, według Amber Grid, przebiega nieprzerwanie.

Zapewnione jest bezpieczeństwo dostaw

Według polskiego przedsiębiorstwa państwowego infrastruktura przesyłu gazu funkcjonuje prawidłowo, w kraju nie zabraknie gazu, a zgromadzone zapasy surowca są wystarczające.

„W ramach rządowej strategii dywersyfikacji dostaw gazu PGNiG jest gotowe pozyskiwać gaz różnymi szlakami, w tym połączeniami gazowymi z zachodnią i południową granicą oraz terminalem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który systematycznie zwiększa liczbę obsługiwanych gazowców.” .

„Obecnie stan napełnienia magazynów wynosi około 80% i jest znacznie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – podała spółka publiczna w komunikacie.

„Polska ma wystarczające rezerwy gazu i źródła dostaw, aby zapewnić nam bezpieczeństwo – od lat jesteśmy w dużej mierze niezależni od Rosji. Gazu w Polsce nie zabraknie” – skomentowała na Twitterze Anna Moskwa, polska minister klimatu.

Cena gazu ziemnego w Europie zareagowała na tę wiadomość o 17,8% – na giełdzie ICE cena kontraktu w punkcie handlu TTF w maju spadła z 90,85 EUR/MWh do 107 EUR/MWh po wiadomości. Jednak nie zwolniła ani trochę i od początku dnia utrzymywała się na stałym poziomie 6,6% na poziomie 99 Eur/MWh.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.