Gazprom: przecięcie gazociągu z Polski do Niemiec

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, który kontroluje cały eksport gazu ziemnego z Rosji za pośrednictwem rurociągów, powiedział, że odetnie dostawy z gazociągu Jamał-Europa przez Białoruś i Polskę do Niemiec po zemście Rosji na zachodnich firmach.

Maksymalna przepustowość tego rurociągu to 33 miliardy. metrów sześciennych rocznie, ale w ostatnich miesiącach Gazprom w niewielkim stopniu wykorzystywał swój potencjał.

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow wyjaśnił, że sankcje nałożone przez Moskwę oznaczały zakaz korzystania z aktywów EuRoPol GAZ, który eksploatuje w Polsce 683-kilometrowy odcinek Jamał-Europa i jest związany z decyzją niemieckiego rządu w sprawie niemieckiej spółki zależnej Gazpromu. Gazprom Germania do Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur).

Ten ze swojej strony stwierdził, że nie spodziewa się, że decyzja Rosji będzie miała istotne konsekwencje dla dostaw gazu do Niemiec.

„Od dłuższego czasu gaz nie jest dostarczany gazociągiem do Niemiec, a większość jest kierowana do Polski” – powiedział niemiecki nadawca publiczny Deutsche Welle rzecznik firmy Bundesnetzagentur.

Jak już zapowiadano, pod koniec kwietnia Rosja zawiesiła dostawy gazu do Polski, nie płacąc za nie w rublach, ale Warszawa nie zwróciła na to uwagi, podkreślając, że Moskwa jest gotowa na taką decyzję, a rok 2022 to ostatnie zakupy gazu . Gazpromu. .

W połowie tygodnia rosyjskie władze nałożyły sankcje na byłe spółki zależne Gazpromu: Gazprom Germania i EuRoPol GAZ. Decyzję podjęto na podstawie zarządzenia prezydenta Rosji Władimira Putina „O odwecie za szczególne środki gospodarcze za wrogie działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych”.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.