Gazprom ogłasza przerwanie dostaw gazu z gazociągu Jamał-Europa

Półwysep Jamalski, pole gazowe Gazprom Bovanenkov. Zdjęcie autorstwa Naglio Navako (V)

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, który nadal obsługuje eksport rosyjskiego gazu ziemnego rurociągami, powiedział, że odetnie dostawy z gazociągu Jamał-Europa przez Białoruś i Polskę do Niemiec po nałożeniu przez Rosję sankcji odwetowych na firmy.

Maksymalna przepustowość tego rurociągu wynosi 33 miliardy. metrów sześciennych rocznie, ale w ostatnich miesiącach Gazprom ledwo wykorzystywał swój potencjał.

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow powiedział, że sankcje Moskwy wzywały do ​​zakazu wykorzystywania aktywów EuRoPol GAZ, kontrolującego 683-kilometrowy odcinek Jamał-Europa w Polsce i są związane z decyzją rządu niemieckiego o zawieszeniu agenta rządu niemieckiego Gazpromu (Bundesnetzagentur).

Ten ze swojej strony stwierdził, że rosyjski gaz nie powinien mieć znaczącego wpływu na dostawy gazu do Niemiec.

Gaz od jakiegoś czasu prawie nie jest dostarczany gazociągiem do Niemiec, a jego główne ilości kierowane są do Polski, m.in. w przeciwnym kierunku, rzecznik niemieckiego nadawcy publicznego Deutsche Welle, Bundesnetzagentur.

Jak już zapowiadano, pod koniec kwietnia Rosja przestała dostarczać gaz do Polski, nie płacąc za niego w rublach, ale Varuva nie przestał się kłócić, mówiąc, że Moskwa jest gotowa na taką decyzję, a rok 2022 był ostatnim rokiem zakupów gazu . Gazpromu.

W połowie tego tygodnia rosyjski rząd ogłosił sankcje wobec byłych spółek zależnych Gazpromu Gazprom Germania i EuRoPol GAZ. Decyzja została podjęta w odpowiedzi na wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie nałożenia specjalnych środków ekonomicznych na wrogie działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.