G. Nauseda: Zastraszanie nuklearne Rosji to pusty cios

„Nie wiem, czy możliwe jest ponowne rozmieszczenie tego, co jest w zasadzie rozmieszczone (…) W obwodzie kaliningradzkim zastosowano broń jądrową. „Nie są one strategiczne, ale są rozmieszczone, a tutaj takie zastraszenie jest pusty cios w powietrze” – powiedział w czwartek dziennikarzom głowa państwa.

Podkreślił też, że Rosja nie będzie decydować o losie innych państw.

„Sami zdecydują, czy chcą wstąpić do NATO – czy to Szwecja, Finlandia czy Ukraina. Będzie to kwestia ich własnej decyzji, a Sojusz NATO rozważy te prośby i podejmie decyzje” – powiedział G. Nausėda.

Były prezydent Rosji i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Dmitrij Miedwiediew ostrzegł w czwartek, że Rosja rozmieści broń jądrową w pobliżu krajów bałtyckich i Skandynawii, jeśli Finlandia lub Szwecja zdecydują się przystąpić do NATO.

Litewski minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas powiedział w czwartek, że rosyjskie rozważania na temat rozmieszczenia broni jądrowej w Królewcu „wydają się dość dziwne”, ponieważ „od zawsze były rozważane w obwodzie kaliningradzkim”.

Działania militarne Moskwy na Ukrainie spowodowały radykalną zmianę poglądów społeczeństw i polityków fińskich i szwedzkich na wieloletnią politykę bezaliansowości.

Finlandia powiedziała w tym tygodniu, że w ciągu kilku tygodni zdecyduje, czy ubiegać się o członkostwo w NATO. Szwecja również dyskutuje o przystąpieniu do Sojuszu.

Wideokonferencja prasowa:


Nausėda ostrzega kraje UE, by nie miały nadziei na ponowne zaangażowanie się z Rosją po wojnie

Prezydent Litwy ostrzega niektóre kraje Unii Europejskiej (UE), by nie liczyły na wznowienie „normalnej” współpracy z Rosją po zakończeniu wojny. Nausėda powiedział, że Litwa pokazała całej Europie, że można szybko zrezygnować z rosyjskiego gazu, ale nie sądzi, by inne kraje kontynentu były w stanie to zrobić w trybie pilnym.

Nie wiem, czy jest możliwe przemieszczenie tego, co jest w istocie rozmieszczone (…) W obwodzie kaliningradzkim rozlokowano broń jądrową. Nie strategiczne, ale są rozmieszczone, a tutaj takie zastraszenie jest pustym ciosem.

„Litwa próbowała pokazać na przykładzie, że da się to zrobić – da się to zrobić dość szybko, ale trzeba porzucić złudzenia, które słyszę dzisiaj w niektórych wystąpieniach i że pewne nadzieje na współpracę z Rosją są nadal. Powrócimy do normalnej współpracy pod koniec wojny” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Wilnie G. Nausėda, który odwiedził Kijów.

Zdaniem G. Nausėdy wznowienie dialogu z Rosją jest możliwe dopiero po zmianie reżimu.

„Nie dajmy się oszukać i zdajmy sobie sprawę, że jeśli reżim się nie zmieni, dialog będzie jednostronny, druga strona użyje go do manipulowania, oszukiwania i w inny sposób oszukiwania zachodnich przywódców. Taka sytuacja” – powiedział G. Nausėda.

Szef państwa powiedział, że nie wierzy, że niektóre kraje europejskie będą w stanie wkrótce porzucić swoją zależność od rosyjskiego gazu, ponieważ do tej pory została ona zwiększona, a nie zmniejszona.

„Nie jestem zbyt optymistycznie nastawiony do gazu ziemnego, to ogromny system infrastrukturalny, niektóre kraje podjęły kroki, aby nie zmniejszyć swojej zależności od Rosji, ale wręcz przeciwnie, aby zwiększyć swoje uzależnienie. Dziś z szybką jazdą w jednym kierunku, zatrzymaniem a skręcenie autem w drugą stronę i rozpoczęcie jazdy w przeciwnym kierunku jest dla niektórych państw bardzo trudne.Musimy podjąć te środki, które są obowiązkowe , tutaj Litwa jest na pierwszym miejscu, ale niestety ze względu na gaz ziemny jest jeszcze trochę czas, zanim niektóre kraje będą mogły zmienić swoją orientację” – powiedział prezydent Litwy.

Fot. I. Gelūnas/BNS

Ukraina potrzebuje ciężkiego sprzętu wojskowego i systemów rakietowych

Prezydent Litwy wzywa Zachód do zaopatrzenia Ukrainy w ciężki sprzęt wojskowy i systemy rakietowe.

„Musimy porozmawiać przede wszystkim o pomocy Ukrainie z krajów takich jak USA, Wielka Brytania i Francja, ponieważ jeśli powinno to być priorytetem, to ciężkie maszyny, ciężkie systemy kluczy są priorytetem numer jeden dla Ukrainy” – powiedział szef państwa reporterzy.

Zaznaczył, że z pomocą państw zachodnich armia ukraińska była „dobrze zaopatrzona” w inne uzbrojenie.

Nausėda powiedział, że NATO będzie zaangażowane w koordynację rozmieszczenia tej broni.

„Te rzeczy muszą być skoordynowane na szczeblu NATO” – powiedział.

Pan Nauseda odwiedził Ukrainę z prezydentami Polski, Łotwy i Estonii.

Według niego, podczas wizyty na Ukrainie przetransportowano do uzbrojenia jednostkę wielkości armii, a także amunicję do tego celu.

Upewnijmy się, że Rosja nie ma dobrych wieści, tylko złe wieści.

Wzywa, by nie „lądować”

Przywódca Litwy podkreślił, że nieporozumienia państw zachodnich w sprawie sankcji wobec Rosji są „dobrą wiadomością” dla Moskwy, która kontynuuje inwazję na Ukrainę.

W dyskusjach unijnych w sprawie nałożonego na Kreml embarga energetycznego część krajów Wspólnoty zdecydowanie się temu sprzeciwia.

Węgry, szczególnie uzależnione od rosyjskich zasobów energetycznych, są obecnie główną przeszkodą dla zjednoczonego europejskiego rozwiązania. Dyplomaci twierdzą, że rządy Niemiec, Austrii i Włoch również kwestionują sankcje.

„Upewnijmy się, że Rosja nie ma dobrych wieści, tylko złych. (…) Bardzo ważne jest, abyśmy nie lądowali ani nie podejmowali milimetrowych decyzji w zakresie sankcji. Musimy podejmować decyzje, które miałyby pewne konsekwencje w najbliższej przyszłości” – powiedział G. Nausėda.

Według niego, wszystkie nadzieje ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego są teraz „skierowane na decyzje, które możemy podjąć jako rodzina państw”.

Podkreślił, że Litwa zrobiła „co jest w naszej mocy” i wezwał UE do jak najszybszego przyznania Wspólnocie statusu kandydata kyjiv.

Szanse Ukrainy na wejście do UE są obecnie oceniane przez Komisję Europejską.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.