G. Nausėda: Współpracując z Ukrainą wzmacniamy bezpieczeństwo całej Europy

Nasz kraj łączy ten sam cel – wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej granicy NATO poprzez zwiększenie zdolności obrony lądowej, powietrznej i morskiej – powiedział prezydent Gitanas Nausėda podczas spotkania z prezydentami Polski i Łotwy Andrzejem Dudą i Egilem Levitem w czwartek po otwarciu przyłącze gazowe GIPL.

Podczas trilogu prezydenci omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie, współpracę z NATO we wzmacnianiu wschodniej flanki oraz przygotowania do szczytu NATO w Madrycie, a także konieczność rozszerzenia unijnych sankcji wobec Rosji, plany zabezpieczenia dostaw gazu w regionie regionu i przyspieszyć synchronizację bałtyckich systemów elektroenergetycznych.

Spotkanie koncentrowało się na wsparciu dla Ukrainy. „Rosyjska machina wojskowa, choć zepsuta, nie zatrzymuje się, więc musimy być zdeterminowani, aby nadal aktywnie udzielać Ukrainie wsparcia militarnego. UE musi utrzymać presję na agresora i nałożyć na niego najsurowsze możliwe sankcje. Litwa jest pierwsza w Europa odmówiła kupowania ropy i gazu z Rosji i wzywa wszystkie kraje UE do podjęcia tego ważnego kroku” – powiedział prezydent.

Rosyjska machina wojenna, nawet jeśli jest w stagnacji, nie jest w stagnacji, dlatego musimy być zdeterminowani, aby nadal aktywnie udzielać Ukrainie wsparcia militarnego.

„Musimy izolować Rosję we wszystkich sektorach: finansowym, energetycznym, handlowym, kulturalnym, sportowym. Sankcje muszą zostać nałożone także na Białoruś za pomoc agresorowi” – powiedział prezydent. Prezydent podkreślił konieczność rozszerzenia sankcji na rosyjskie kanały propagandowe i wyeliminować jego udział we wszystkich organizacjach międzynarodowych, instytucjach politycznych i finansowych.

Prezydent podkreślił konieczność natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE oraz zmobilizowania wszelkiego poparcia politycznego w tym kierunku. Litewski przywódca podkreślił potrzebę uruchomienia nowych instrumentów na szczeblu unijnym, aby zapewnić pomoc finansową na odbudowę Ukrainy oraz ocenić możliwości wykorzystania zamrożonych rosyjskich środków.

Prezydent uważa, że ​​potrzebny jest wspólny międzynarodowy wysiłek w celu zidentyfikowania i ścigania wszystkich sprawców zbrodni wojennych w Buczy i innych miejscowościach. „Nikt nie powinien unikać odwetu, tak jak sama Rosja musi uniknąć obowiązku pełnego zrekompensowania Ukrainie wyrządzonych szkód” – powiedział.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *