G. Nausėda: Korytarz transportowy wschód-zachód należy zmienić na północ-południe

W związku z wojną na Ukrainie i zachodnimi sankcjami wobec Rosji i Białorusi, przerwane korytarze transportowe między Wschodem a Zachodem muszą zostać zastąpione połączeniami między Południem a Północą – mówi prezydent Gitan Nauseda.

„Jest dla nas również bardzo ważne, aby przerwane połączenia Wschód-Zachód lub korytarze transportowe Wschód-Zachód zostały zastąpione wysoce wydajnymi połączeniami Południe-Północ. W tym sensie trzy inicjatywy morskie są właśnie projektem, a polityka tego kierunku, strategia to pozwoli nam rozwiązać ten problem tranzytu lub połączeń międzysystemowych i rozwiązać go w naprawdę poprawny geopolitycznie sposób” – powiedział Nausėda, który uczestniczy w szczycie Inicjatywy Trzech Morskich.

„Aby ten region był odporny i opłacalny ekonomicznie, musimy poprawić łączność i infrastrukturę” – powiedział prezydent.

Według G. Nausėdy Litwa może pomóc Ukrainie zarówno transportując przez swoje porty magazynowane zboże i inne produkty spożywcze, jak i dostarczając gaz.

„Drzwi, żywność i zboże, które są przechowywane w ukraińskich magazynach, można transportować i dostarczać do portów Morza Bałtyckiego korytarzami logistycznymi. Z drugiej strony możliwości infrastruktury energetycznej, którą już stworzyliśmy (… .) dają nie tylko teoretyczne, ale i praktyczne możliwości, wykorzystując terminal skroplonego gazu ziemnego w Kłajpedzie do dostaw gazu nawet do Mołdawii i Ukrainy – powiedział prezydent.

Według głowy państwa, odbudowę Ukrainy i poczynione dla niej inwestycje należy rozważyć już teraz.

„Wszyscy wierzymy, że Ukraina wygra tę wojnę, ale już dziś musimy pomyśleć o tym, jak Ukraina będzie wyglądać po wojnie i jakie inwestycje może poczynić w tym kierunku” – powiedział Nausėda.

Trzy inicjatywy morskie łączą dwanaście krajów UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię . Strategicznymi partnerami inicjatywy są Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska.

Inicjatywa ma na celu przyspieszenie rozwoju i konwergencji regionu poprzez zwiększenie łączności uczestniczących krajów w obszarach transportu, energii i cyfryzacji, w szczególności na osiach Północ i Południe, oraz wzmocnienie spójności w UE i powiązań transatlantyckich między UE i Stany Zjednoczone.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.