G. Nausėda jedzie do Kijowa ze swoimi kolegami z Estonii, Łotwy i Polski

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz przywódcy Estonii, Łotwy i Polski w środę udają się do Kijowa, rozdartej wojną stolicy Ukrainy.

„Jedziemy do Kijowa z mocnym przesłaniem wsparcia politycznego i pomocy wojskowej. Litwa będzie nadal wspierać walkę Ukrainy o suwerenność i wolność” – powiedział prezydent na Twitterze.

Udostępnił zdjęcie, które wraz z innymi przywódcami krajów jest robione obok pociągu.

Nausėda udała się we wtorek do Polski, aby z prezydentami kraju i ministrem spraw zagranicznych Estonii omówić rozwój sytuacji w wojnie na Ukrainie, wsparcie dla Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Jak powiedział BNS Tomas Beržinskas, doradca prezydenta, więcej informacji o wizycie bezpieczeństwa nie zostało jeszcze ujawnionych. Prezydencja obiecuje powiedzieć więcej o wizycie później.

Zmierzamy do Kijowa z mocnym przesłaniem wsparcia politycznego i pomocy wojskowej. Litwa będzie nadal wspierać walkę Ukrainy o suwerenność i wolność.

Na Ukrainie Prezydent odwiedza prezydentów Polski, Łotwy i Estonii: Andrzeja Dudę, Egila Levita i Alara Kariego.

„W drodze do Kijowa, miasta, które od mojej ostatniej wizyty zostało strasznie dotknięte wojną rozpoczętą przez Rosję”, napisał na Twitterze estoński przywódca A. Karis.

Według niego wizyta ma na celu wyrażenie silnego poparcia dla Ukraińców, a także spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Naszym celem jest wspieranie prezydenta Zełenskiego i obrońców Ukrainy w tym kluczowym dla kraju momencie” – powiedział PAP Jakub Kumoch, doradca prezydenta kraju.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier również planował wizytę na Ukrainie, ale Kijów powiedział, że jego pobyt jest niepożądany.

„Byłem gotowy jechać na Ukrainę, ale Kyjiv nie chciał” – powiedział niemiecki przywódca cytowany przez AFP.

Niemcy były ostatnio krytykowane za łagodniejszą reakcję na Rosję i brak poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.