G. Nausda: Litwa jest gotowa do odłączenia się od BRELL, nie oczekuje się konfrontacji wojskowej z Rosją

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Litwa jest gotowa, aby Rosja odłączyła się od systemu elektroenergetycznego BRELL, próbując zawiesić tranzyt towarów licencjonowanych przez UE do Kaliningradu, powiedział Reuterowi prezydent Litwy Gitanas Nausda. Powiedział też, że nie planowano konfrontacji wojskowej.

Sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruew wezwał we wtorek do działań odwetowych, które będą miały poważny negatywny wpływ na Litwinów.

Jesteśmy gotowi na wrogie rosyjskie (odwetowe) działania, takie jak odłączenie się od systemu BRELL lub inne, powiedział w środę litewski przywódca.

Minister energetyki Dainius Kreivys powie w kwietniu, że gdyby kraje bałtyckie zostały odłączone od BRELL, Litwa byłaby krajem całkowicie bezpiecznym pod względem bezpieczeństwa narodowego. Według ministra, ludność litewska nie odczuła takiego rozłączenia, bo na razie przez Polskę łączyłaby się z siecią zachodnioeuropejską.

W wywiadzie dla Reuters Nausda powiedział również, że Rosja jest naszym wojskowym członkiem, ponieważ jesteśmy członkami NATO.

Powiedział jednak, że kwestia ta zostanie podniesiona na przyszłotygodniowym szczycie NATO, kiedy Sojusz rozważy zwiększenie liczby wojsk w państwach członkowskich najbliższych Rosji, takich jak kraje bałtyckie.

Nie byłoby błędem posłużyć się tym przykładem, aby pokazać, czym naprawdę jest Rosja i jakimi metodami i zagrożeniami rozwiązuje swoje problemy – mówi Nausda.

LRT G. Nausda poinformował wówczas, że Rosja, rozpadająca się z powodu ograniczenia tranzytu do Kaliningradu, sama przyjęła sankcje w okresie przejściowym od marca.

Wydaje mi się, że sama Rosja, no może tylko trochę przez kąpiele i stosowanie sankcji, pomyślała, że ​​może jak kogut, że tak powiem. A dzisiaj widzimy, że tak, w obwodzie kaliningradzkim nie jest to krajowi znane, ale chyba nie jest obowiązkiem rządu litewskiego informowanie firm kaliningradzkich od dnia X, powinien to zrobić rząd rosyjski, bardzo świadoma decyzji UE G. Nausda.

Po wejściu w życie unijnych sankcji w zeszłym tygodniu Litwa ograniczyła tranzyt niektórych rosyjskich towarów do Kaliningradu.

Moskwa zastosowała środki odwetowe wobec Wilna. W odpowiedzi na żądania Kremla wspieramy Litwę, Stany Zjednoczone i Niemcy.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.