G. Landsbergis: Konkretne decyzje NATO dotyczące obrony regionalnej są dla Litwy ważniejsze niż kiedykolwiek”

Gabriel Landsberg, Minister Spraw Zagranicznych. Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Konkretne decyzje NATO dotyczące obrony regionalnej są dla Litwy ważniejsze niż kiedykolwiek – powiedział Gabrielius Landsbergis, szef litewskiej dyplomacji.

Powiedział to podczas wtorkowego spotkania z władzami Luksemburga, poinformował MSZ.

Minister ponownie zaapelował o koncepcję obrony wschodniej flanki NATO, biorąc pod uwagę istotną zmianę rzeczywistości od początku wojny na Ukrainie.

„W przeszłości mogliśmy tylko zgadywać lub spekulować, że Rosja może przeprowadzić brutalną akcję militarną przeciwko sąsiednim krajom; dziś wszystkie czerwone linie zostały przekroczone” – powiedział Landsberg w oświadczeniu.

„Ponieważ konkretne decyzje NATO dotyczące obrony wschodniej flanki są dla nas ważniejsze niż kiedykolwiek, potrzebna jest nowa architektura bezpieczeństwa w Europie”. on dodał.

Litwa liczy, że decyzja o zwiększeniu liczby międzynarodowych batalionów NATO rozmieszczonych w krajach bałtyckich i Polsce do rozmiarów brygady zapadnie na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie.

Luksemburscy żołnierze służą w batalionie na Litwie.

Landsberg podkreślił również potrzebę zmaksymalizowania globalnej presji na Rosję i pomocy Ukrainie w każdy możliwy sposób, powiedział minister.

„Musimy jasno określić, co widzimy: Rosja dokonuje ludobójstwa na ludności cywilnej na Ukrainie, więc nasza reakcja musi być właściwa. Aby wojna na Ukrainie się skończyła, Rosja musi przegrać” – powiedział minister.

„Jednocześnie nadszedł czas, aby zacząć myśleć o odbudowie Ukrainy. Tej części cywilizacji, która została zniszczona w Mariupolu, nie da się odbudować, ale musimy pomóc Ukraińcom tworzyć nowe życie” – powiedział.

Pan Landsbergis podkreślił, że Litwini są bardzo skoncentrowani na pomocy Ukrainie.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.