Firmy technologiczne spadły o 10% na giełdzie w Hongkongu
Zdjęcie Dale de la Rey (AFP/Scanpix)

Giełdy chińskie i hongkońskie w poniedziałek – wyprzedaż. Subindeks Hang Seng Tech spadł w poniedziałek o ponad 9%, ponieważ w sektorze pojawiło się wiele obaw.

Szerszy indeks giełdowy Hongkongu Hang Seng spadł w poniedziałek o 5%. Alibaba spadł w poniedziałek o 9,8%, Tencent o 7,01%, a Baidu o 16,05%.

Ceny akcji chińskich spółek technologicznych są obniżane przez kilka czynników.

Obawy inwestorów podsyciły w poniedziałek doniesienia, że ​​Rosja zwróciła się do Chin o pomoc w wojnie z Ukrainą. Inwestorzy martwią się potencjalnymi konsekwencjami gospodarczymi dla chińskich firm, a być może nawet wtórnymi sankcjami, jeśli Pekin stanie się zbyt przychylny Kremlowi.

Organy regulacyjne również szkodzą rynkowi, a amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ostrzegła w zeszłym tygodniu, że wiele chińskich firm odmówiło ujawnienia więcej danych organowi regulacyjnemu. Budzi to obawy o możliwość wycofania z giełd amerykańskich.

Ponadto epidemie koronawirusa w centrum technologicznym w Shenzhen w Chinach również obniżają oczekiwania inwestorów dotyczące zysków przedsiębiorstw.

„W tej chwili nadal uważamy, że przestrzeń technologiczna jest bardzo wrażliwa”, powiedział Blo Liberg, dyrektor ds. inwestycji w Power Pacific Investment Management. „Obecnie bardzo trudno jest ocenić profil ryzyka”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.