Eksperci: członkostwo Finlandii w NATO przyczyni się do bezpieczeństwa w regionie bałtyckim

Linas Kojala, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Fot. Judita Grigelyts (V).

Decyzja Finlandii o przystąpieniu do NATO będzie miała istotny i bardzo pozytywny wpływ na bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego, a kraj ten będzie nie tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także ofiarą – mówi Linas Kojala, szef Centrum Europy Wschodniej. Studia.

Zdaniem L. Kojali taka decyzja znacząco zwiększy bezpieczeństwo państw bałtyckich i zwiększy ich głębię strategiczną, ponieważ Finlandia jest bardzo zdolna nie tylko do obrony, ale także do pomocy swoim sojusznikom.

W czasie wojny był w stanie bardzo szybko zmobilizować około 280 000 ludzi, powiększając swoje istniejące rezerwy. Zdobyli zaawansowaną broń, taką jak F-35 (myśliwce). Finlandia, jak to się nazywa, ma najlepszą artylerię w Europie. Wszystko to pokaże, że Finlandia będzie nie tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także jego kolekcjonerem. Aiku jest dla nas bardzo ważne, szef centrum, powiedział w czwartek BNS.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin wyrazili w czwartek swoje poparcie dla członkostwa tego kraju w NATO, podkreślając, że członkostwo Finlandii w NATO wzmocni bezpieczeństwo kraju i w coraz większym stopniu sojusz obronny.

Zdaniem politologa, gdy Finowie dołączą do Sojuszu, region Morza Bałtyckiego będzie bezpieczniejszy.

Według Kojali rosyjska inwazja na Ukrainę stała się głównym bodźcem dla Finlandii do przystąpienia do NATO.

Myślę, że Finowie w głębi serca mówili, że chodziło o wzmocnienie bezpieczeństwa Finlandii, a nie o nieodłączny ruch w stronę Rosji. NATO to tylko sojusz obronny, nie zagraża członkostwu – powiedział ekspert.

W komentarzu do Centrum Analiz Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa Locked N Loaded BNS podkreślił, że członkostwo w NATO w Finlandii nie będzie ograniczone do krajów dysponujących wysokiej jakości i dobrze wyposażonymi siłami zbrojnymi.

Finlandia ma dobrze ugruntowany system obrony totalnej (sektory cywilny, wojskowy i komercyjny pokrywają się). Od lat są zdrowi w NATO. Jeśli takie decyzje polityczne zostaną podjęte, tylko Sojusz może zostać znacząco wzmocniony – powiedziało centrum.

Eksperci wojskowi twierdzą, że po wejściu Finlandii do NATO państwa bałtyckie przeszłyby przez tzw. korytarz suwalski, ponieważ alianci mieliby większe możliwości sprowadzenia wojsk na Litwę, Łotwę czy Estonię.

Możliwe jest wsparcie państw bałtyckich w formacie NATO w przypadku agresji przez Finlandię. To rozszerza możliwości, ale nie eliminuje Suvalk jako problematycznej ścieżki, powiedział Locked N Loaded.

Przewaga jednostek ogniowych i manewrowych zdolnych do odwoływania ognia i manewrowania z terytorium Litwy i Polski może nie tylko uniemożliwić im atak, ale także zaatakować głębiny obronne Białorusi czy Kaliningradu, powiedziało centrum.

Według L. Kojali sondaże w Finlandii i Szwecji pokazują, że jeśli sąsiedni kraj zdecyduje się na ucisk NATO, w społeczeństwie drugiego kraju wzrośnie poparcie dla przystąpienia do sojuszu.

Również w tym przypadku w Szwecji rośnie poparcie dla członkostwa w NATO, choć jest ono niższe niż w Finlandii. Ale myślę, że po fińskiej decyzji ten trend znów się zmieni – powiedział L. Kojala.

Rządząca Partia Socjaldemokratyczna ma w najbliższy weekend ogłosić swoje stanowisko w sprawie przystąpienia do sojuszu.

Jest bardzo prawdopodobne, że dążeniem do członkostwa będzie nie jedno, ale dwa państwa. Aiku, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że z politycznego i proceduralnego punktu widzenia łatwiej byłoby obu państwom zjednoczyć się niż samemu – tłumaczy politolog.

Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego radykalnie zmieniła poglądy Finlandii i Szwecji, które od II wojny światowej prowadzą politykę neutralności, na temat członkostwa w NATO.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.