Duch izraelskiego jazzu jest na rendezvous

Jak co roku XXVIII Klaipeda Castle Jazz Festival zapowiada prawdziwą imprezę dla melomanów. Jeden z najbardziej oczekiwanych uczestników festiwalu – Mattan Klein (flet) i Tal Babitzky (instrumenty klawiszowe) – to wspaniała para muzyków jazzowych, obiecująca otworzyć drzwi do bogatej i kolorowej skarbnicy muzyki izraelskiej. Muzycy ci są znani ze swojej zdolności do natychmiastowego przyciągania uwagi słuchaczy nieoczekiwanymi zwrotami akcji w melodiach i mistrzowskimi improwizacjami. Nie ma wątpliwości, że spotkają się również z serdecznymi brawami publiczności w Kłajpedzie.

T. Babitzky to utalentowany kompozytor, pianista i śpiewak, który skomponował setki utworów i piosenek instrumentalnych. Zna kulturę muzyczną i tradycje jazzowe naszego kraju. Talas urodził się w Wilnie, ale w 1988 roku zamieszkał w Izraelu. W tym kraju studiował w Rimmon School of Jazz and Contemporary Music oraz studiował kompozycję w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej.

T. Babitzky wydał dziesięć albumów, napisał muzykę dla telewizji National Geographic, skomponował i aranżował utwory dla różnych zespołów jazzowych, wykonywał z najsłynniejszym izraelskim i zagranicznym jazzem, soulem i pop rock wykonawcy muzyki. Jego muzyka grana jest w różnych rozgłośniach radiowych na całym świecie. Muzyka T. Babitzky’ego przypomina fuzję różnych gatunków muzycznych i stylów interpretacji: jazzu i funku, rytmów lirycznych i latynoamerykańskich, brzmień nostalgicznych i nowoczesnych. Jego prace mają motywy z folkloru Bliskiego Wschodu i Bałkanów, które nadają im szczególny kolor. Wszystkie występy Babitzky’ego zostały przemyślane w najdrobniejszych szczegółach – jego fani to czują i doceniają.

Babitzky dał setki występów w Izraelu i występował w wielu krajach: Serbii, Armenii, Ukrainie, Chorwacji, Polsce, Włoszech i innych. kraje. Na scenie 18. Klaipėda Castle Jazz Festival zobaczymy go wraz z innym gościem z Izraela – prawdziwym wirtuozem fletu jazzowego, panem Kleinem.

Pan Klein nie ma żadnego związku z Litwą – urodził się i wychował w Jerozolimie, studiował w Rubin Academy, ukończył z wyróżnieniem Berkeley College of Music w Bostonie i rozpoczął karierę jako profesjonalny muzyk.

Mattan gra na flecie, który w połowie ubiegłego wieku postawił na piedestale jazzu saksofonista i flecista, Amerykanin Frank Wess. Dziś flet zamienia się w flet w rękach pana Kleina. Jego umiejętność cnotliwego obchodzenia się z fletem jazzowym została wielokrotnie doceniona w prestiżowych konkursach: zdobył I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Społeczności Wirtualnego Klubu Jazzowego, jego oryginalne kompozycje zostały wysoko ocenione w konkursach kompozytorskich Johna Lennona itp.

Występował na wielu prestiżowych scenach światowych, m.in Sala Carnegie Nowy Jork, Kennedy w centrum Waszyngtonu, NJPAC itp Mattan jest mile widzianym gościem na najważniejszych festiwalach jazzowych: otrzymał pochwały na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Filadelfii, festiwalach w Chicago, Albanii, Tel Awiwie i innych imprezach muzyki improwizacyjnej na całym świecie. Wirtuozi tacy jak Nicola Stilo, Mirko Signorile, Rodrigo Ursaia i inni są gotowi do współpracy z nim.

M. Klein i T. Babitzky wystąpią na scenie podczas Klaipeda Castle Jazz Festival 8 lipca. (piątek) z perkusistą Edmundasem Federavičiusem z Kłajpedy.

XXVIII Klaipėda Castle Jazz Festival odbędzie się w terminalu statków wycieczkowych od 7 do 9 lipca. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.