Drugi pociąg z Ukrainy przyjechał do Szestokajów

Zdjęcie Władimira Iwanowo (VŽ)

W poniedziałek do Šeštokai na granicy polsko-litewskiej przybył drugi pociąg testowy z Ukrainy, dostarczając ładunek zboża, poinformował BNS Kolejom Litewskim (LTG).

„Dzisiaj do Šeštokus dotarł pociąg (z Ukrainy – BNS) z ładunkiem zboża. W Šeštokai ładunek zostanie przesunięty po torze 1520 mm i przetransportowany do Kłajpedy. Przejazd pociągu z Ukrainy przez Polskę zorganizował Lotos Kolej, a od granicy z Polską do Šeštokai i Kłajpedy LTG Cargo, powiedziała BNS Laura Gabrilavičiūtė, przedstawicielka LTG.

Według niej dwa kolejne pociągi przewożące ukraińskie zboże i inne produkty mają w tym tygodniu przejechać z Ukrainy na Litwę.

„Planujemy w tym tygodniu ruszyć dwa pociągi z produktami rolnymi (olej, kukurydza, zboże) organizowane przez LTG Cargo z Ukrainy. „Będziemy w stanie dokładnie powiedzieć, który pociąg przyjedzie, gdy będziemy wiedzieć, że są załadowane i rozpoczniemy podróż”. powiedział przedstawiciel LTG.

W zeszłym tygodniu, po raz pierwszy w historii LTG, z Ukrainy na Litwę przyjechał pociąg z 50 kontenerami, omijając Białoruś, z około 1000 ton lizyny jako dodatku paszowego. Z granicy ukraińsko-polskiej był transportowany przez spółkę zależną LTG Cargo Polska, a na Litwę przez LTG Cargo.

Trasa była testowana tylko na wąskim torze europejskim – z Kowna przez Polskę do terminalu na granicy z Ukrainą.

Egidijus Lazauskas, szef LTG, powiedział w piątek, że pilotażowy transport towarowy, który kosztował około 60 tys. euro do iz Ukrainy, opłacił się. Według niego częstotliwość lotów będzie zdeterminowana nie tylko potrzebami firm transportowych, ale także konkurencją z innymi przewoźnikami.

Z powodu wojny rozpoczętej przez Rosję Ukraina nie jest w stanie przetransportować przez swoje porty około 20 mln ton. ton zboża z ubiegłorocznych zbiorów i poprosił o pomoc z Unii Europejskiej.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.