Dowódca: Usprawniona zostanie struktura odstraszania i obrony NATO w regionie

Generał porucznik Waldemaras Rupys, dowódca sił zbrojnych. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

NATO ulepszy swoją strukturę odstraszania i obrony w skrzydle wschodnim po czerwcowym szczycie Sojuszu w Madrycie, powiedział dowódca naczelny Waldemar Rupys.

Nowe struktury odstraszania i obrony NATO w regionie zostaną ulepszone, będą silniejsze i lepiej przygotowane do reagowania na żądania na czas – powiedział w piątek dziennikarzom w Kłajdzie V. Rupys i weźmie udział w posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO. tydzień. .

Teraz pytanie brzmi nie tyle, jaka będzie ostateczna decyzja, jaką formę przybierze brygada. Ale z pewnością będziemy mieć plany, żeby mieć tu tę brygadę i jeszcze większe jednostki, komandorze Pridr.

Według dowódcy sił zbrojnych porady wojskowe dla przywódców politycznych są wciąż formułowane, a ambasadorowie przy NATO zdecydują się zająć tą kwestią później.

To, że będzie taka czy inna oferta, decyzja o spotkaniu i na pewno będzie zmiana, zapewniał V. Rupys.

Powiedział, że te możliwości są optymistyczne, ponieważ wszyscy członkowie Sojuszu jednakowo postrzegają zagrożenia i wierzą, że NATO musi być gotowe do obrony narodów, przestrzeni NATO przed Rosją i innymi zagrożeniami. Według niego takim zagrożeniem jest także międzynarodowy terroryzm.

Aikus to pomysł na to, jak będzie prowadzona obrona powietrzna, co będziemy mieli w wymiarze odstraszania morskiego, a także na lądzie. Ale zdolności, którymi obecnie dysponujemy, czyli pierwszy batalion NATO, zostaną wzmocnione – podkreślił V. Rupys.

Według niego, nawet teraz, pod względem wojskowym, jednostka NATO z 1650 żołnierzami rozmieszczonymi na Litwie nie może już być nazywana batalionem, ale brygadą mniej, ponieważ ten element ma dowódców operacji na szczeblu brygady większych niż jednostki manewrowe batalionu.

Dowódca mówi, że jedną z opcji zwiększenia rozmieszczenia są plany obronne, ale rozważane są inne opcje.

Grupy bojowe Międzynarodowego Batalionu NATO rozmieszczone w krajach bałtyckich i Polsce w 2017 roku, a na czele jednostki stoją Niemcy, które dysponują największą liczbą żołnierzy.

Wzmocnienie wschodniego skrzydła NATO doprowadziło do wybuchu latem wojny w Rosji na Ukrainie, zmieniło sytuację bezpieczeństwa w regionie.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.