Dom Ch.Sugihary w Kownie nie może już przetrwać – prosi o pomoc państwa

Brak gości z Japonii, co było największą pomocą finansową

„Nasza fundacja jest w złej sytuacji finansowej, nie ma gości z Japonii, którzy byliby dla nas największą pomocą finansową. Jesteśmy instytucją pozarządową, nie otrzymujemy środków od instytucji rządowych, nie ma japońskich turystów – Nie mamy dochodów – powiedział BNS Ramūnas Janulaitis, dyrektor Fundacji Sugihara – Diplomats for Life.

W piątek Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu rozważy sytuację dotyczącą domu Sugihary w Kownie, gdzie staraniem fundacji utworzono muzeum w dawnym budynku konsulatu japońskiego.

„Sześciu ambasadorów z zagranicy wysłało list do ministrów kultury i edukacji, nauki i sportu, pozostałymi adresatami jest prezydent, przewodniczący Sejmu i zobaczymy ten list w piątek. Jego temat jest szerszy niż W domu Ch.

R. Janulaitis, dyrektor instytucji publicznej „Fundacja Sugihara – Dyplomaci dla Życia”, powiedział, że przed pandemią koronawirusa i wojną Rosji z Ukrainą miesięcznie muzeum odwiedzało nawet 3000 osób. odwiedzających, około 85 procent stanowili turyści z Japonii. Teraz strumienie zmniejszyły się do kilkuset miesięcznie.

„Japońskie firmy turystyczne nawet nie organizują wycieczek po krajach bałtyckich, a ruch turystyczny był bardzo duży. Mamy w sumie 20 000 odwiedzających rocznie, w tym turystów zagranicznych. Japońscy turyści stanowili 85%, więc wyobraź sobie, ile nasze Po pandemii nasza liczba i liczba pracowników zmniejszyła się o połowę, nie byliśmy w stanie go utrzymać, a sam budynek trzeba konserwować – powiedział R. Janulaitis.

„Już przed wakacjami były dzieci w wieku szkolnym, prowadzimy programy edukacyjne, a dla małych dzieci o kulturze japońskiej, dla starszych – o Holokauście, wyczyn konsula Ch. Sugihary” – powiedział szef fundacji.

Instytucja publiczna „Sugihara Foundation – Diplomats for Life” powstała w 1999 roku dla upamiętnienia japońskiego dyplomaty Ch.Sugihary. Fundacja w byłym Konsulacie Japonii w Kownie została założona przez Dom Ch.Sugihary Muzeum od 2001 roku ogłasza Osobę Tolerancji Roku.

Aby muzeum przetrwało, potrzebowałoby wsparcia państwa

Jak donosi ELTA, Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu (URK) zadeklarowała poparcie dla japońskiego dyplomaty Ch.Sugihara Museum w Kownie.

Członek URK Emanuel Zinger powiedział, że aby muzeum przetrwało, potrzebuje wsparcia państwa – co najmniej 150 000 euro rocznie.

„Nigdy nie mieli wsparcia ze strony państwa. Potrzebowaliby około 150 tys. euro pomocy rocznie. To taka mała rzecz i powinniśmy wspierać dom pamięci humanisty tego bardziej światłego, sprawiedliwego Sugihary. Reprezentuje on wszystkich sprawiedliwi” – ​​powiedział E. Zinger.

„Możemy pomóc im rozwiązać tę sytuację” – dodał.

URC jednogłośnie zatwierdziła rozdz. znaczenie działalności domu Sugihary, wyraziły poparcie dla odpowiedzialnych władz, aby udzieliły wsparcia muzeum.

„Komisja Spraw Zagranicznych wspiera działalność Domu Sugihara – „Dyplomaci dla Życia” w celu zapewnienia ciągłości tych działań”, L. Andrikienė odczytała sformułowanie, które zostało zatwierdzone przez członków komisji na zakończenie posiedzenia.

Ministerstwo Kultury obiecuje szukać możliwości sfinansowania domu Ch.Sugihary

Ministerstwo Kultury zbada możliwości sfinansowania pracy domu-muzeum japońskiego dyplomaty Ch.Sugihary w Kownie.

„W najbliższym czasie dyrekcja Ministerstwa Kultury planuje zaprosić urzędników tego muzeum do rozmowy o sytuacji i przedyskutowania możliwości finansowania instytucji nie należących do ministerstwa ani gminy przez za pośrednictwem Rady Litewskiej kultury lub podobnych”, odpowiedziała BNS Viktorija Vitkauskaitė, rzecznik prasowy ministra kultury Simona Kairisa.

Departament komunikacji Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu poinformował BNS, że ministerstwo obecnie wyjaśnia sytuację.

Do ministrów kultury i edukacji w sprawie znaczenia spuścizny Sugihary w promowaniu demokracji, tolerancji i człowieczeństwa zwróciło się sześciu Ambasadorów zagranicznych państw przebywających na Litwie, odpowiadając na prośbę o pomoc ze strony instytucji publicznej „Sugihara Foundation – Diplomas for Życie”.

***

Ch.Sugihara był japońskim żołnierzem i dyplomatą, który w latach 1939-1940 pracował jako konsul japoński w tymczasowej stolicy Litwy, Kownie.

W tym czasie w Kownie zgromadziło się wielu uchodźców z Polski, w tym Żydzi, którzy po zajęciu kraju przez Armię Czerwoną zaczęli szukać sposobów ucieczki przed wojną.

Konsul Ch. Sugihara wielokrotnie pytał japońskie MSZ, czy może wydać japońskie wizy uchodźcom. Po otrzymaniu negatywnych odpowiedzi dyplomata wydał na własną odpowiedzialność kilka tysięcy wiz tranzytowych na przejazd przez Japonię do krajów trzecich.

Po ich otrzymaniu tysiące Żydów dotarło do Japonii pociągiem przez Syberię. Według historyków Ch.Dzięki Sugiharze z Holokaustu uciekło 6000 osób. Żydzi.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *