D. Kreivys: Polskie PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla 6 statków

Zdjęcie: Algimantas Barzdius

Polski koncern naftowo-gazowy PGNiG zarezerwował przepustowość w terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie dla takich statków – poinformował minister energetyki Dainius Kreivys.

Według ministra ładunek LNG dostarczony statkami do PGNiG obejmie nie tylko Polskę, ale także inne kraje bałtyckie.

Widzimy teraz na przykład, że polski dostawca gazu PGNiG już wykorzystuje przepustowość terminalu dla tych statków – powiedział w czwartek radiu LRT D. Kreivys.

Statki te niekoniecznie będą musiały płynąć do Polski. Część będzie sprzedawana zarówno na Litwie, jak i Łotwie, prawdopodobnie w Estonii, a nawet w Finlandii – powiedział premier.

Pierwsza przesyłka LNG dla PGNiG zostanie dostarczona do terminalu w Kłajdzie już za miesiąc. D. Kreivys nie sprecyzował, kiedy inne przesyłki przeznaczone dla polskiej firmy dotarły na Litwę.

Operator terminalu LNG w Kłajpedzie, Klaipdos Nafta, poinformował w połowie marca, że ​​przepustowość terminalu jest w pełni zarezerwowana do 30 września. Rozpoczęła się alokacja przepustowości terminali na ostatni kwartał roku, miesiące październik.

D. Kreivys twierdzi, że po uruchomieniu głównego gazociągu między Litwą a Polską (GIPL) terminal LNG w Kłajpedzie będzie nadal pracował pełną mocą, dlatego zdaniem ministra magazyny terminalu zostaną tańsze dla konsumentów.

(Polska BNS) wybuduje w Ostrolenku dużą elektrownię gazową, którą Polska już teraz spodziewa się dostarczyć do terminalu. Czy K jest konieczne? Oznacza to, że terminal będzie nadal mocno obciążony, prawie 90,100%, co jest najwyższą wartością w Europie. Koty pamięci masowej, które spadają na każdego z naszych użytkowników, muszą być znacznie mniejsze, mówi Kreivys.

Część gazu trafi do Polski, więc musimy mieć możliwość odbioru większej ilości gazu na terminalu. Minister powiedział, że im więcej otrzyma benzyny, tym więcej zostanie ona przekazana kotu terminalu.

Według D. Kreivisa oficjalne otwarcie w czwartek gazociągu GIPL na Litwę z Litwy pozwoli mu dotrzeć do całej Europy.

Połączenie GIPL z Polską jest bardzo ważne, bo nasz gaz będzie mógł trafić do Europy i EWG, a w przyszłości na Ukrainę i do wszystkich innych krajów. Będziemy na pełnym rynku i nasz terminal na pewno będzie w pełni wykorzystany – precyzuje minister.

W czwartek pod Wilnem odbędzie się jeden z najważniejszych strategicznych projektów energetycznych ostatniej dekady na Litwie, o długości ponad 500 km. Oficjalna inauguracja głównego gazociągu między Litwą a Polską (GIPL).


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *