D. Alimas: Należy powołać specjalny sąd, który będzie ścigał przywódców Rosji i Białorusi”.

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Ze względu na agresję Rosji na Ukrainę konieczne jest powołanie specjalnego sądu, ponieważ podstawy ideologiczne zbrodni wojennych nie będą oceniane inaczej – mówi Dainius Alimas, były szef Sądu Konstytucyjnego (TK ).

Konieczne jest powołanie specjalnego sądu do spraw agresji na Ukrainie. Dlaczego jest to konieczne? Chociaż istnieje wystarczająco dużo różnych mechanizmów, zarówno Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, jak i Międzynarodowego Trybunału Karnego, nie ma jednego podstawowego mechanizmu, nie ma dziś międzynarodowego sądu, który ma jurysdykcję nad agresją coraz bardziej perwersyjnej. Nie będzie napaści, nie będzie innych przestępstw, powiedział D. Alimas dziennikarzom na konferencji prasowej w biurze przywódców w piątek.

W piątek w Wilnie odbywa się międzynarodowa konferencja na temat indywidualnej odpowiedzialności karnej przywódców Rosji i Białorusi Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Alim powiedział, że przykładem trybunału norymberskiego było utworzenie specjalnego trybunału do ścigania przywódców rosyjskich i białoruskich za agresję na Ukrainie, co uwydatniło zbrodnię motywowaną ideologicznie.

Agresja jest zbrodnią motywowaną ideologią i jest bardzo niebezpieczna, można powiedzieć, że społeczność międzynarodowa jest przytłoczona. Nie ma jeszcze tak ugruntowanego nazwiska, ideologii erupcji (od Rosji do Rosji), osobliwości sowietyzmu i nazizmu, według których istnieje orędownik narodu, który nie ma prawa istnieć.

Nie należy się spodziewać, że będzie od tego wyjątkiem, ale to przede wszystkim Ukraińcy i Białorusini, a to jest przesiąknięte zupełną nienawiścią do wszystkiego, co jest wartościami demokratycznego świata. Tylko ocena zbrodni agresji może ocenić ideologię i wepchnąć ją na zawsze do urwiska – powiedział D. Alimas.

Muszę zarabiać

Minister sprawiedliwości Evelina powiedziała, że ​​​​oczekiwania na nagrodę Rosji obalonej Ukrainy są niebotyczne, więc społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, aby śledztwa w sprawie zbrodni wojennych nie zostały zakończone, powiedziała minister sprawiedliwości Evelina.

dziś, kiedy spotykamy się w Wilnie, rzeczywistość woła o jedność całej społeczności międzynarodowej. Akt rosyjskiej agresji absolutnie na czasie w historii nowego pokolenia na Ukrainie, powiedział w piątek minister na międzynarodowej konferencji.

Minister zwrócił uwagę, że od ponad dwóch miesięcy na świecie obserwujemy straszliwe naruszenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, których nie zaplanował i popełnił żaden abstrakcyjny byt, ale Putin i Łukaszenka oraz ich współpracownicy.

Dopóki system prawa międzynarodowego jest łamany na Ukrainie, międzynarodowe wysiłki skupiają się na postawieniu przed wymiarem sprawiedliwości tych, którzy popełnili zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko monarchii, powiedział minister.

Wspomniała również o zainicjowanym przez Litwę procesie haskim, wstępnym śledztwie Rady Europy w sprawie zbrodni monastycznych i zbrodni wojennych.

Oczekiwania dotyczące sprawiedliwości są już bardzo wysokie i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby inicjatywy międzynarodowe nie zawiodły.

W dalszej części konferencji prasowej minister zwrócił uwagę, że kwestia odpowiedzialności za agresję pozostaje otwarta, co również podnosi sama Ukraina.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że odpowiedzialność za agresję musi istnieć, że musi być nieunikniona, a praktyczną i prawną drogę według niej przygotowują zarówno naukowcy, jak i politycy.

Wkład Litwy jest niekwestionowany, Litwa jako pierwsza zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wszczęcie śledztwa, a niecały dzień temu prokurator wszczął śledztwo, Litwa jako pierwsza sfinansowała śledztwo, co zaowocowało większością państwową. Kończymy również proces delegowania przez Litwę osoby do prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu uzyskania stałej delegacji i współpracy.

Rola Prokuratury Generalnej Litwy jest bardzo ważna, mamy wspólne śledztwo z Ukrainą i Polską, do którego dołączyła już Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego i koordynowane przez Eurojust. Wszystkie środki są po to, aby nie dochodziło do powielania (procesów) i aby sprawiedliwość była wymierzana znacznie szybciej i w sposób skoordynowany, wyjaśnia E. Dobrovolska.

Konferencję będzie śledzić zdalnie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, pierwszy szef Odrodzonego Niepodległego Państwa Litewskiego Vytautas Landsbergis i inni przedstawiciele.

Na Międzynarodowej Konferencji na temat odpowiedzialności karnej za agresję na Ukrainie. Jak wymierzyć sprawiedliwość? Głos zabrała minister sprawiedliwości E. Dobrovolska, prawnik i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Dainius Alimas.

Po wojnie Rosji na Ukrainie Litwa zwróciła się do prokuratora sądu w Hadze z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko monopolowi Rosji i Białorusi.

Litwa stała się pierwszym krajem, który rozpoczął proces haski na mocy Statutu Rzymskiego ustanawiającego Międzynarodowy Trybunał Karny, do którego dołączyli inni członkowie z Europy i świata.

Prokuratura litewska wszczęła też wstępne śledztwo w sprawie zbrodni agresji na Ukrainę przez reżimy rosyjski i białoruski.

Departament Sprawiedliwości wezwał także do utworzenia specjalnego trybunału w Unii Europejskiej, który miałby ścigać rosyjskich i białoruskich przywódców za agresję na Ukrainie.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.