Choć ceny wzrosły od czasu obniżki VAT, litewskie tłumy wciąż napływają do Polski: niektóre produkty kupili w pół dnia

Ceny paliw – jak przed wojną

Największe oszczędności na każdym wyjeździe do Polski to ci, którzy przekraczają granicę z pustym bakiem i tankują go na polskiej stacji benzynowej.

W sobotę litr benzyny E-95 na stacji benzynowej Seinai Lota kosztował 6,63 zł (1,47 euro), a olej napędowy 7,45 zł (1,66 euro).

Takie ceny widziałem na Litwie dopiero przed wojną. Choć stacje benzynowe w rejonie Łoździejów od końca marca obniżyły się o 3-5 centów w weekend, odwiedzały je tylko pojazdy instytucji budżetowych i tych, którzy nie mają czasu na dojazd do Polski.

Tym razem nie korzystałem z usług kantoru, więc przeliczyłem ceny ze złotówek na euro po kursie banku – 4,50 zł za 1 euro.

Gdybym wymienił pieniądze w kiosku koło Seinai Biedronka, mógłbym zaoszczędzić jeszcze więcej, bo tego dnia za euro zapłaciłem 4,57 zł. Zauważyłem, że kantor nie kupuje już rubli rosyjskich, choć ich kurs był zawsze reklamowany przed wojną.

Polacy wcześniej zrezygnowali z masek

Wiedziałem, że wielu Litwinów przyjeżdża w soboty do „Biedronki” w Seinach, ale nie spodziewałem się, że tym razem będzie na tyle dużo, że dużo czasu zajmie obejście sklepu, zanim znajdzie miejsce na schowanie samochodu.© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Z tego co wiem polskie numery samochodów nie były widoczne – tylko litewskie numery.

Drugim zaskoczeniem było zniesienie obowiązku noszenia masek w polskich sklepach wcześniej niż na Litwie. A trzecia niespodzianka to to, że w południe Litwinom udało się kupić świeże mięso, a pozostały tylko najdroższe filety z kurczaka i mięso mielone.

Prawdopodobnie wszyscy słyszeliście o teście Big Mac Burger, który często określa poziom cen w danym kraju.

Nie lubię hamburgerów, więc wymyśliłem własną metodę – test na bułkę kajzerską. Najtańsze pieczywo pszenne Kaiser można znaleźć w sklepach w wielu krajach Europy, a ich zmiany cen zwykle zbiegają się ze wzrostem lub spadkiem ogólnego poziomu cen.

Tym razem bułka Kaizera w Seinai’s Beidronka kosztowała 0,33 zł (0,07 euro), a w grudniu ubiegłego roku, przed obniżką VAT, zapłaciłem 0,29 zł (0,06 euro).

Litwini wyprzedzają sekcję jajową

Zakupy zaczynam od mojego ulubionego produktu mięsnego – tatara wołowego.

250g. opakowanie jest bardzo podobne do tego, co czasem znajduję w litewskich sklepach, tylko w Seinai kosztuje 7,99 zł (1,78 euro) bez żadnej akcji, a w naszym kraju tylko dzięki specjalnej kampanii w sieci sklepów Lidl udało się kupić za 1,99 euro, a normalna cena to 2,99 €.

Butelka 1 litr 2 procent. tłuste pasteryzowane mleko kosztuje 2,39 zł (0,53 euro), 200 g. Polskie masło „Ekstra” – 6,94 zł (1,54 euro), 400 g. garnek jogurtu Fruvita – 2,08 zł (0,46 EUR), kilogram śmietanki twarogowej Vitello – 7,60 zł (1,69 EUR).

Litwinom obojętny jest dział jajeczny Biedronki, bo w najtańszej cenie jest paczka 10 jajek za 6,18 zł (1,37 EUR). Niewielu jednak mogło się oprzeć propozycji zakupu 3l syropu malinowego za 10,99 zł (2,44 euro).

Ale najtańsza polska wódka opróżniała się najszybciej po półce 19,99 zł (4,44 euro) za pół litra.

95% nie jest bardzo legalne na Litwie. Alkohol Biedronki nie tylko jest sprzedawany za darmo wszystkim osobom dorosłym, ale też obowiązuje go promocja – pół litra kosztuje tylko 49,99 zł (11,11 EUR) przy zakupie dwóch butelek. Podobnie zachęca się kupujących do kupowania piwa w puszkach.

Butelka piwa znanej polskiej marki będzie kosztować 2,49 zł (0,55 euro) przy zakupie pełnego opakowania 12 butelek. Litwini rozglądają się i ładują do kosza 2-3 pudła. A do tego 8 rolek dwuwarstwowego papieru toaletowego Queen Bialy w paczkach po 3,99 zł (0,89 euro).

Papierosy – taniej

Młode rodziny litewskie przyzwyczaiły już swoje maluchy do polskich pieluch dadaistycznych. Paczka 35 mini pieluszek w Biedronce kosztuje 20,99 zł (4,66 EUR) i maksymalna cena 24,99 zł (5,55 EUR).

W kasie samoobsługowej Biedronka pojawiło się duże stoisko w języku litewskim wyjaśniające, jak kupić i aktywować kartę rabatową do tej galerii. A kasa samoobsługowa oferuje przekazanie pieniędzy na Ukrainę, która cierpi z powodu wojny, przed zapłaceniem za towar.

Kiedy nie mogłem znaleźć mięsa w Biedronce, zszedłem na dół, aby zanieść je przez ulicę do litewskiej sieci sklepów Vynotekos.

Tam największym zainteresowaniem kupujących cieszyła się szynka wieprzowa Krekenava bez kości w cenie 18,99 zł (4,22 euro) za kilogram, ale przypomniałem sobie, że widziałem ją taniej w litewskich supermarketach podczas promocji.

Nie mogłem jednak powstrzymać się od papierosów znanych międzynarodowych marek, które kosztowały 5,10 euro w Veisiejai Aibė i Norfie, po 13,50 zł (3 euro) w Seinai Vynotek.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.