Ceny gazu podskoczyły o 11% po sankcjach Kremla i wojnie rurociągowej

Półwysep Jamalski, pole gazowe Gazpromu Bovanenkov. Fot. Naglio Navako (VŽ)

Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły w czwartek rano o nieco ponad 11% po tym, jak Kreml nałożył sankcje na niektóre polskie i niemieckie firmy gazowe, a przewód przesyłowy gazu przez Ukrainę został zamknięty z powodu działań wojennych w tym kraju.

W czwartek cena przyszłomiesięcznego kontraktu na gaz ziemny w punkcie gazowym TTF na giełdzie ICE wzrosła o 11,14% do 104,5 Eur/MWh.

Rynki reagują na kilka zmian sytuacji na froncie dostaw gazu do Rosji. W środę Kreml nałożył sankcje na szereg firm, w tym na spółkę będącą właścicielem oddziału Jamał-Europa w Polsce, a także na niewyjaśnionych właścicieli Gazpromu Germania i 29 jego spółek zależnych. Są właścicielami dużej części magazynów gazu w Niemczech. Obecnie zarządza nim niemiecki regulator BNetzA.

Rosyjskim firmom zabrania się nie tylko zawierania nowych kontraktów z tymi firmami, ale także wykonywania już zawartych kontraktów.

Nie jest jasne, jak to wpłynie na dostawy gazu do Europy.

[infogram id=”d1e16336-2ebb-41ab-9b01-8e9c358c14e3″ prefix=”r1Y” format=”interactive” title=”Dujų kaina TTF 220512″]

„Rząd niemiecki i Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur, BNetzA – VZ), jako menedżerowie Gazpromu Germania, już podejmują niezbędne środki ostrożności i przygotowują się na różne scenariusze” – powiedział niemiecki minister.

Według operatorów sieci gazowych dostawy gazu do europejskich gazociągów z Rosji spadły w czwartek, ale nie ustały.

„Uważamy, że Wing (jedna ze spółek zależnych Gazpromu Germania, VZ) nie otrzymywała ostatnio zbyt dużo gazu od Gazpromu” – powiedział na Twitterze Tom Marzac-Manser, główny analityk gazu w ICIS. – To oznacza, że ​​sankcje te mogą być bardziej symboliczne, zwłaszcza latem. Kary dla EurRoPol Gazu mogą być problematyczne na zimę.

Zaznaczył, że na liście sankcyjnej nie znalazły się spółki gazociągowe NEL, OPAL i Gascade, co pozwoliło Gazpromowi na dalsze dostarczanie gazu do odbiorców na wylotach w południowych lub zachodnich Niemczech.

Wcześniej informowano, że operator ukraińskiego systemu transportu gazu (OGTSU) poinformował, że nie jest już możliwe dostarczanie gazu przez graniczną tłocznicę Novopskov (PKS) i łącze Sochranijivka, co spowodowałoby przepływ gazu przez Suzhou .

W środę OGTSU poinformowała również, że rosyjskie siły okupacyjne odcięły dostawy gazu do obwodów donieckiego i ługańskiego poprzez zamknięcie odgałęzień głównego gazociągu.

Gazprom powiedział, że nie może przesyłać gazu w ten sposób, ponieważ jest to „technicznie niemożliwe”.

Przepływy gazu do powiązanych miejsc w Europie spadły w czwartek, ponieważ trasa dostaw Novopskov została zamknięta.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.