Blinken przyjechał z wizytą do Polski

Blinken, najwyższy rangą urzędnik USA, który odwiedził Polskę od początku wojny, spotka się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau w południowo-wschodnim Rzeszowie przy granicy z Polską.

Ponad 780 000 osób uciekło z Ukrainy do Polski od rozpoczęcia inwazji 24 lutego. ludzie.

Łącznie z innymi krajami sąsiednimi Ukraina opuściła już ponad 1,2 mln osób. ludzi, według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Blinken obecnie odwiedza kluczowych sojuszników w Europie stojących pod presją wojny, aby zademonstrować poparcie Waszyngtonu dla ich bezpieczeństwa i jedności Zachodu przeciwko Moskwie.

Po wizycie w Polsce amerykański urzędnik uda się do Mołdawii, również zalanej Ukraińcami, oraz do krajów bałtyckich, które są szczególnie zaniepokojone działaniami Rosji.

Blinken spędził piątek w Brukseli, gdzie spotkał się z kolegami z NATO i Unii Europejskiej, aby omówić zwiększoną presję na Rosję i wsparcie dla uchodźców.

„Ataki Kremla zabijają coraz więcej cywilów. Setki, a być może tysiące Ukraińców zostało zabitych, a wiele więcej zostało rannych” – powiedział Blinken w czwartek w Brukseli.

„Ponad milion osób uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów” – dodał, obiecując większe wsparcie ze strony Waszyngtonu.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.