Białoruska grupa otrzymała Nagrodę UNESCO za Wolność Prasy

Po wyborach w 2020 roku, które według Zachodu były sfałszowane, Łukaszenka wszedł w zaciekły układ ze społeczeństwem obywatelskim i mediami na Białorusi. W kraju uwięziono ponad tysiąc osób. polityczni więźniowie.

BAJ powstało w 1995 r., krótko po dojściu Łukaszenki do władzy w 1994 r., aby wywierać naciski na Mińsk w sprawie wolności prasy. Stowarzyszenie liczy 1,3 tys. członków, ale w 2021 r. sądy zarządziły jego zamknięcie.

„Przyznając nagrodę BAJ, wspieramy wszystkich dziennikarzy na całym świecie, którzy krytykują i potępiają polityków i reżimy autorytarne, które sprzeciwiają się rozpowszechnianiu rzetelnych informacji i promowaniu wolności słowa” – powiedział Alfred Lela, dyrektor nagrodzonego międzynarodowe stowarzyszenie jury.

Szef BAA Andrei Bastunec pochwalił nagrodę, którą po raz pierwszy w 25-letniej historii przyznano grupie, a nie osobie.

„Właśnie wtedy to do nas dotarło. Jest to uznanie dla wszystkich niezależnych dziennikarzy białoruskich, którzy pracowali przez dwa lata pomimo wszystkich nacisków, zakazów publikacji i aresztowań” – powiedział telefonicznie AFP.

„To uznanie całej społeczności” – dodał Bastunec.

Szef BAA opuścił Białoruś w zeszłym roku i obecnie mieszka w nieujawnionym miejscu za granicą.

Według BDA na Białorusi przetrzymywanych jest obecnie 24 dziennikarzy.

„Praktycznie wszystkie niezależne media na Białorusi zostały zakazane jako ekstremistyczne, zablokowane w kraju i [dabar] dostępne tylko przez VPN (wirtualna sieć prywatna). „Wielu dziennikarzy opuściło Białoruś, ale niektórzy nadal pracują i piszą dla mediów, które obecnie mają siedzibę poza granicami kraju” – powiedział Bastunec.

„Ale fakt, że niektórzy zostali, pokazuje, jak odważni są” – powiedział.

„Celem każdego autorytarnego władcy jest kontrolowanie informacji. Od momentu, gdy on (Łukaszenko) doszedł do władzy, panuje ciągła presja” – powiedział Bastunec.

„Ciągłe represje”

Nagroda, która zostanie wręczona podczas ceremonii w Urugwaju 2 maja, nosi imię Guillermo Cano, kolumbijskiego dziennikarza zabitego w 1986 roku w Bogocie.

„Po raz kolejny inspiruje nas ich przykład, [mums] „Przypominamy o znaczeniu zagwarantowania dziennikarzom prawa do swobodnego i bezpiecznego zgłaszania się w dowolnym miejscu” – powiedziała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.

BAJ i inni działacze informują, że w ostatnich tygodniach trwają represje wobec dziennikarzy na Białorusi.

Kaciaryna Andrejeva, dziennikarka Telewizji Polskiej Biełsat, została w tym miesiącu oskarżona o zdradę i grozi jej do 15 lat więzienia, poinformowała BZA. Proces Andrejewej ma się rozpocząć w maju.

W tym czasie Aksana Kolb, redaktor naczelna tygodnika Novy Chas, została aresztowana w zeszłym tygodniu i zatrzymana za naruszenie porządku publicznego, poinformowała BZA.

Francuskie MSZ potępiło we wtorek aresztowanie Kolba i pochwaliło jego i innych wysiłki na rzecz rozpowszechniania wiarygodnych informacji na Białorusi.

„Ten proces jest kolejną ilustracją ciągłej polityki represji rządu białoruskiego wobec niezależnych mediów i wszelkich form opozycji wobec nielegalnego reżimu Aleksandra Łukaszenki” – czytamy w oświadczeniu.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *