Białoruś zablokowała odnogę rurociągu Drużba do Polski
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Alaksandra Łukaszenka odcięła tranzyt ropy do Polski. Rurociąg Drużba wymagał nagle „nieplanowanych napraw”, które miały zająć około trzech dni.

Igor Demin, przedstawiciel Transniefti, poinformował o tym portal belmarket.by. Zapewnił, że Polska otrzyma uzgodnione ilości ropy.

Drużba to międzynarodowa sieć rurociągów, która dostarcza rosyjską ropę na Białoruś, Ukrainę, Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Niemcy.

W zeszłym tygodniu Łukaszenka zagroził zawieszeniem tranzytu rosyjskiego gazu. Ostro zareagował na to prezydent Rosji Władimir Putin. Według niego ten krok „skomplikuje stosunki między Rosją a Białorusią jako krajem tranzytowym”.

„Wiarygodność Rosji jako dostawcy na mocy obecnych i przyszłych traktatów jest niekwestionowana” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, dodając, że Łukaszenko nie pogodził swojego oświadczenia z Moskwą.

Pan Pieskow zapewnił następnie Rosję, że nadal będzie wypełniać swoje zobowiązania energetyczne.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.