Bank Centralny Polski podniósł główną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Fot. Kacper Pempel (Reuters/Scanpix)
Polski bank centralny podniósł w środę siódmy raz z rzędu stopę procentową, aby powstrzymać gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych, podało polskie radio, powołując się na oficjalną agencję PAP.

Ponieważ w marcu inflacja osiągnęła 10,9%, główna stopa została natychmiast podniesiona o 100 punktów bazowych, z 3,5% do 4,5%.

W ubiegłym miesiącu polski bank centralny przewidywał, że inflacja w kraju wyniesie średnio 10,8% w 2022, 9% w 2023 i 4,2% w 2024.

Polski rząd w zeszłym miesiącu ogłosił szereg nowych działań mających na celu złagodzenie wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polską gospodarkę i społeczeństwo.

Adam Glapiński, szef banku centralnego, obiecał na początku tego roku, że zrobi wszystko, co możliwe, aby zapewnić długoterminowe obniżenie inflacji.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.