Arbitraż potwierdził odpowiedzialność polskiej spółki za niedokończoną budowę elektrociepłowni w Wilnie

Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Za niedokończone prace odpowiada zrestrukturyzowana polska spółka „Rafako”, były główny wykonawca budowy bloku biopaliwowego wileńskiej elektrociepłowni – poinformował sąd arbitrażowy w Sztokholmie.

Zarządzający obiektem państwowy holding energetyczny Ignitis grupė ogłosił we wtorek korzystny dla siebie wyrok arbitrażowy.

„Oficjalnie potwierdzono, że Rafako odpowiada za niedokończoną budowę elektrowni. Decyzja ta będzie miała skutek wstępny. Arbitraż wyznaczył obowiązkowy termin, w którym strony muszą dążyć do polubownego porozumienia, a kwestie wysokość strat i odszkodowań należy uwzględnić w drugim etapie postępowania arbitrażowego” – czytamy w raporcie.

Arbitraż uznał, że „Rafako” nie ma prawa do wypowiedzenia kontraktu, a elektrociepłownia Wilno miała takie prawo ze względu na naruszenia popełnione przez wykonawcę. Dlatego zdaniem sądu polska spółka nie może otrzymać ugody, której domaga się, natomiast litewskiej spółce przysługuje odszkodowanie od Rafaka.

Sąd uznał, że Elektrociepłownia Wilno zgodnie z prawem skorzystała z gwarancji i „Rafako” został zobowiązany do przekazania klientowi dokumentacji budowlanej.

w 2021 r. w kwietniu poinformowano, że Rafako podjęła kroki prawne w arbitrażu sztokholmskim i próbuje zebrać 26 mln. Zadłużenie w euro „Grupy Ignitis” za wykonane prace. Według polskiej firmy klient był jej dłużnikiem i wobec litewskich kontrahentów.

„Ignitis grupė” stwierdziło, że oskarżenia te nie mają podstaw faktycznych i są bardziej oparte na emocjach.

Grupa BNS mówiła wcześniej, że polska firma wykonała prace o wartości 107 mln. Eur – tyle jej zapłacono. W sumie, według 2016 roku, za podpisany we wrześniu kontrakt należało zapłacić polskiej spółce około 150 mln. EUR.

Budowa instalacji biopaliwowych jest opóźniona o ponad rok i ma się zakończyć w 2023 roku. Na początku Cała budowa zakładu ma kosztować około 350 mln. EUR.


Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.