„Apokaliptyczna” pogoda w Polsce: zamiecie grzmiały 8000 piorunów

„W piątek mała błyskawica uderzyła w Litwę, głównie w okolice Wilna, i wielu było oszołomionych. W międzyczasie zapewnialiśmy, że to nie jest anomalia, ponieważ kilka izolowanych burz zdarza się również zimą.

Dziś, choć nie na Litwie, jesteśmy już nieco zaskoczeni (jak w zimie) szczególnie gwałtownymi burzami na terenie Polski. Do 8 tys. wyładowania atmosferyczne. To dużo, biorąc pod uwagę styczeń. Ta liczba byłaby znaczna nawet w letni dzień. Dla porównania, w piątek na Litwie zarejestrowano tylko ok. 20 składowisk” – informuje LHMT na Facebooku.

Pogoda w Polsce w poniedziałek jest szalona: nie tylko błyskawica, ale i obfite opady śniegu. „Wygląda jak apokalipsa” – piszą użytkownicy portalu społecznościowego na Facebooku o pogodzie w tym kraju.

WIDEO: W Polsce „apokaliptyczna” pogoda: burza


Piątek dla portalu 15 minut Meteorolog Gytis Valaika powiedział, że błyskawice i burze w zimie są normalne. Jednak takie zjawiska przyrodnicze w zimnych porach roku są zwykle typowe tylko dla pewnej części Litwy – regionu nadmorskiego.

Według G.Valaiki większe wahania temperatury zawsze powodują błyskawice, zarówno zimą, jak i latem. W zimnych porach zdarza się to rzadziej, więc błyskawice to rzecz dość wyjątkowa.

Przeczytaj więcej tutaj: Meteorolog o piorunach na Litwie w piątek: „Zdecydowanie nie jest to anomalia”

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.