Amerykańska Izba Reprezentantów uzyskała większość na rzecz projektu Lendlys Ukraine

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Capital Pictures/Scanpix).

Amerykańska Izba Reprezentantów głosowała w czwartek za tak zwaną ustawą Lendlisa, która rozszerzyłaby uprawnienia prezydenta USA w zakresie przenoszenia obrony na Ukrainę, powiedział prezydent Ukrainy Andrew Jermak.

„Dobra wiadomość. Dziś Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych rozważyła i przegłosowała (przyjęła – LA) Ustawę o Ochronie Ziemian i Demokracji Ukrainy” – czytamy w raporcie.

Ustawa została zatwierdzona przez 417 członków Izby Reprezentantów przy 10 głosach przeciw i musi teraz zostać podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena.

Według Jermaka tekst dokumentu mówi o rozszerzeniu uprawnień prezydenta USA w zakresie przekazywania lub dzierżawienia sprzętu obronnego na Ukrainę, „w celu ochrony ludności cywilnej przed rosyjską inwazją wojskową” oraz w innych celach.

Procedury szybszej realizacji powinny zostać ustalone w ciągu 60 dni od daty skuteczności projektu.

Ustawa pozwoli Bidenowi na dostarczanie broni na Ukrainę w uproszczony sposób z budżetu na rok podatkowy 2022-2023.

Administracja Bidena również wezwała Kongres do jak najszybszego zatwierdzenia ustawy o wartości 33 miliardów dolarów. Program Pomocy Wojskowej USD dla Ukrainy. Według prezydenta było to konieczne, bo zatwierdził już 3,5 mld. Wsparcie USD jest prawie wyczerpane.

W nowej propozycji 20,4 miliarda 8,5 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na pomoc wojskową. 3 miliardy dolarów wsparcia ekonomicznego. USD na pomoc humanitarną. VZ zwraca uwagę, że w 2020 roku całkowity budżet wojskowy Ukrainy wyniósł 4,6 mld. zł.

Po uchwaleniu przez Izbę Reprezentantów ustawy Lendlise, środek ten odnawia ustawę podpisaną przez prezydenta Franklina D. Roosevelta z 1941 r., aby pomóc aliantom w walce z nazistowskimi Niemcami. Ustawa o gruntach została uchwalona w Kongresie na wniosek ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i pozwoliła Waszyngtonowi na przekazanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego amerykańskim sojusznikom.

Podpisanie przez pana Bidena „Ustawy o obronie demokracji na Ukrainie z 2022 r.” da administracji większe pole manewru w wysyłaniu sprzętu wojskowego nie tylko na Ukrainę, ale także do jej sojuszników w Europie Wschodniej, na Wschodzie, w tym na Polskę.

„Ustawa o gruntach pozwala nam radykalnie przyspieszyć dostawy uzbrojenia, transportu, zaopatrzenia i pomocy ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko to pozwoli nam wyeliminować siły rosyjskie z naszych terytoriów. zwycięstwo nad Rosją. Będzie to ważne zwycięstwo naszego niezwyciężonego narodu, który potrafił zjednoczyć otaczający go cywilizowany świat w walce z rosyjskim złem” – zaznaczył Jermak.

Wcześniej zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha powiedział, że Kyjiv pracuje nad sprawą Lendlizi nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale także z partnerami w Europie.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.