Ambasador Rosji w Polsce pokryty czerwoną farbą

Fot. Wojtek Radwansk (AFP/Scanpix)

Rosyjski ambasador w Polsce, Siergiej Andriejew, został w poniedziałek pokryty czerwienią podczas ceremonii uhonorowania radzieckich żołnierzy, którzy walczyli w II wojnie światowej w Warszawie, podały polskie i rosyjskie media.

Do incydentu doszło, gdy na sowiecki cmentarz przybył ambasador, aby pomóc przy kwiatach.

Na cmentarzu w Andrejewie zebrały się setki protestujących przeciwko rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę, którzy w południe przybyli na cmentarz sowiecki. Demonstranci przynieśli flagi polskie i ukraińskie i skandowali „faszyści” i „mordercy” pod adresem rosyjskiej delegacji.

Upubliczniony przez polskie media film pokazuje rosyjskiego dyplomatę oblanego czerwonym płynem przez kobietę w ciemnych okularach i białej bluzce oraz mężczyznę w białej koszuli. Potem na dyplomatę wylano więcej czerwonej farby.

Po incydencie Andreev i inni członkowie delegacji opuścili cmentarz w towarzystwie policji.

Ambasada rosyjska poinformowała w oświadczeniu, że nikt nie został poważnie ranny w incydencie.

„Atak na rosyjskiego ambasadora w Polsce Siergieja Andriejewa i towarzyszących mu rosyjskich dyplomatów został przeprowadzony w Warszawie na sowieckim cmentarzu” – powiedziała Telegramowi rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Fani neonazizmu ponownie pokazali swoje twarze” – powiedziała, powtarzając zarzuty Kremla, że ​​siły rosyjskie walczą z neonazistami na Ukrainie.

„Wtedy to po prostu przyszło nam do głowy. Europejczycy powinni przerażać własne odbicie w lustrze” – powiedziała Zacharova.

W niedzielę wieczorem w Warszawie odbył się przedwojenny marsz ukraiński, podczas którego do ambasady rosyjskiej przywieziono rosyjskie działo samobieżne i traktor z okresu II wojny światowej. Zdjęcia ukraińskich traktorów holujących czołgi pozostawione przez siły rosyjskie stały się jednym z symboli ukraińskiego oporu od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Cmentarz sowiecki znajduje się w dużym parku przy drodze łączącej centrum miasta z międzynarodowym lotniskiem. Pochowali ponad 20 000 żołnierzy Armii Czerwonej zabitych w walce z nazistowską armią niemiecką.

Polska zburzyła część pomników Armii Czerwonej po upadku reżimu komunistycznego, ale opuściła cmentarz sowiecki.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.