A. Baerbock: Niemcy są „zasadniczo” gotowe do wzięcia udziału w tworzeniu brygady NATO na Litwie – Respublika.lt

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała podczas piątkowej wizyty w Wilnie, że w razie potrzeby i poparcia innych członków NATO Berlin jest gotów pomóc w utworzeniu brygady sojuszniczej na Litwie w miejscu batalionu.


×

1 zdjęcie

Minister spraw zagranicznych Gabriel Landsberg spotkał się z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock. Zdjęcie: Elta

„Naszym obowiązkiem jest powiedzieć, że stoimy w stu procentach razem jako członkowie NATO i zapewnimy obronę powietrzną i wzmocnienie sił lądowych we wszystkich państwach bałtyckich (…). „Jeśli NATO zdecyduje się wzmocnić swoje siły na szczeblu brygady , wiadomo, że my, jako państwo wiodące, wniesiemy znaczny wkład i będziemy się do niego przygotowywać w najbliższych tygodniach – powiedział dziennikarzom A. po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Gabrielem Landsbergisem.Baerbock.

Według Baerbock wszyscy sojusznicy muszą zdecydowanie współpracować, aby opracować nową koncepcję obrony.

„Obecnie omawiamy nową koncepcję obrony z partnerami z NATO, dlatego ważne jest, abyśmy zdecydowanie działali razem jako Sojusz, a nie jako poszczególni ministrowie spraw zagranicznych. Ważne jest, abyśmy byli razem w tym procesie” – dodała.

ELTA przypomina, że ​​od lutego 2017 r. w Rukli na Litwie, a także w innych krajach bałtyckich i Polsce stacjonowała Grupa Bojowa batalionu Sił Frontowych NATO. Jest dowodzony przez Niemcy i zintegrowany z brygadą piechoty zmechanizowanej „Żelazny Wilk”.

W piątek minister spraw zagranicznych Gabriel Landsberg spotkał się w Wilnie z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock. Tematem spotkania będą stosunki dwustronne między Litwą a Niemcami, przygotowania do szczytu NATO w Madrycie w dniach 29-30 czerwca, konieczność wzmocnienia zdolności obronnych wschodniej flanki NATO, wsparcie militarne, humanitarne i polityczne dla Ukrainy oraz perspektywy ewentualnego nowe sankcje. w sprawie Rosji, stosunków z Białorusią i Chinami.

Subskrypcja gazet online

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.