A. Anušauskas: Litwa i Polska rozważą synchronizację akwizycji wojskowych

Powiedział to podczas wspólnej konferencji prasowej w Wilnie w piątek z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

„Synchronizacja (Akwizycje – BNS) nie jest taka prosta. Staramy się zsynchronizować zakup awaryjnych systemów przeciwpożarowych z krajami bałtyckimi. Oczywiście omówiliśmy z ministrem obszary, w których możemy rozwijać nasze wspólne wysiłki, m.in. w dziedzinie obrony wybrzeża, myślę, że się nad tym zastanowimy” – powiedział dziennikarzom A. Anušauskas.

W tym czasie Błaszczak powiedział, że „zaoferował trochę śmiechu”, proponując Litwie nabycie polskich systemów obrony przeciwlotniczej „Piorun”.

„Okazuje się, że ta broń jest bardzo skuteczna, używają jej Ukraińcy, jest przeznaczona do obrony przeciwlotniczej” – powiedział polski minister.

Podkreślił, że Warszawa jest otwarta na synchronizację zakupów.

„Możemy koordynować zakup innej broni, jesteśmy bliskimi sąsiadami, więc korzystajmy z użycia tej samej lub podobnej broni przez nasze siły zbrojne” – powiedział Błaszczak.

„Zagrożenie długoterminowe”

A. Anušauskas powiedział, że Litwa i Polska widzą potrzebę wzmocnienia zdolności wojskowych i żądają od Rosji odpowiedzialności w wojnie na Ukrainie.

Ministrowie twierdzą, że zgodzili się na ściślejszą współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także na przekształcenie sił międzynarodowych NATO w brygady.

„Polska i Litwa postrzegają Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla Zachodu” – powiedział litewski minister.

Podczas spotkania A. Anušauskas i M. Błaszczak podpisali zobowiązanie do kontynuowania aktywnej współpracy w dziedzinie obronności.

Fot. P. Peleckis / SNB

„Wolny świat musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby powstrzymać Rosję” – powiedział.

Według niego pieniądze wydane na zakup wojska to nie wydatek, ale inwestycja w bezpieczeństwo. Pan Błaszczak podkreślił również swoje przekonanie, że sankcje wobec Rosji powinny zostać wzmocnione.

„Sankcje te muszą być bardzo poważne, aby nie pozwoliły Kremlowi na odbudowę potencjału militarnego” – powiedział.

Korytarz Suwałki

Polski minister powiedział, że w oparciu o aspiracje Finlandii do NATO wzmocni to bezpieczeństwo państw bałtyckich, Polski, ograniczy agresywne działania Rosji i prawdopodobieństwo inwazji.

„Polska jest gotowa bezzwłocznie ratyfikować porozumienie między Finlandią a NATO” – powiedział Błaszczak.

Zdaniem A. Anušauskasa, po przystąpieniu Finlandii do Sojuszu, współpraca Warszawy i Wilna w zakresie obrony korytarza suwalskiego nie powinna ulec zmianie.

Możemy również koordynować zakup innego uzbrojenia, jesteśmy bliskimi sąsiadami i korzystamy z użycia tego samego lub podobnego uzbrojenia przez nasze siły zbrojne.

„Jednak patrząc na sytuację w regionie jako całości, wschodnia flanka jest coraz silniejsza pod względem bezpieczeństwa” – powiedział.

Minister wyraził nadzieję, że członkostwo Finlandii zostanie ocenione podczas przygotowywania planów obrony nowej wschodniej flanki NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i fińska premier Sanna Marin wyrazili w czwartek swoje poparcie dla członkostwa tego kraju w NATO, podkreślając, że członkostwo Finlandii w NATO wzmocni bezpieczeństwo kraju i „cały sojusz obronny”.

Misja rozminowująca na Ukrainie będzie wspierana przez „zdolności wojskowe”

Minister obrony narodowej A. Anušauskas powiedział, że „zdolności wojskowe” wesprą misję rozminowywania Unii Europejskiej (UE) na Ukrainie.

„Unia Europejska przygotowuje się do takiej misji, a kraje dołączają do niej zdolnościami cywilnymi. Zdolności cywilne wspierają również zdolności wojskowe, ponieważ liczba zawodowych rozminowywania w każdym z państw jest bardzo, bardzo ograniczona” – powiedział A. Anušauskas na wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem w Wilnie.

Dowódca litewskich sił zbrojnych Waldemaras Rupšys powiedział na początku tego tygodnia, że ​​wysłanie rozminowujące na Ukrainę może być traktowane jako udział w wywołanej przez Rosję wojnie na Ukrainie, dlatego potrzebne jest rozwiązanie polityczne.

Kraje bałtyckie i Polska wezwały w piątek UE do skoordynowania wsparcia dla rozminowywania Ukrainy i sfinansowania go z funduszy europejskich.

„Wyobraź sobie, że 20 osób rozminowujących może przeprowadzać inspekcję jednego hektara dziennie. Wiedząc, które obszary terytorium są zaminowane, można zgadywać, jak długo trwałaby cała misja, jaka pojemność byłaby potrzebna – powiedział minister.

Według wyliczeń władz ukraińskich opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy (MSW), około 50%. Terytorium Ukrainy (ok. 300 tys. kilometrów kwadratowych) zostało dotknięte działaniami wojennymi, narażającymi powrót ludności cywilnej na wyzwolone terytoria na ryzyko min, materiałów wybuchowych i niewybuchów.

Materiały wybuchowe można znaleźć wszędzie – na polach, ulicach i prywatnych domach, materiały wybuchowe rosyjskich żołnierzy są ukryte w meblach, a nawet zabawkach dla dzieci – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Obecnie w proces rozminowywania na ponad połowie terytorium Ukrainy zaangażowanych jest około 550 ukraińskich specjalistów z 250 pojazdami, ale według litewskiego MSW to za mało.

Zdaniem polskiego ministra obrony, udana misja rozminowania pozwoliłaby Ukrainie rozpocząć prace rolnicze.

Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie, więc każda przeszkoda w normalnych zbiorach stwarza ryzyko związane z kryzysem żywnościowym, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie czy w Afryce Północnej.

„Dlatego jednym z aspiracji całego demokratycznego świata jest umożliwienie Ukrainie pracy na ziemi, wiązania zboża, a do tego konieczna jest eksploatacja tych terytoriów” – powiedział Błaszczak.

Według niego, jest prawdopodobne, że armia rosyjska celowo zaminowała dużą część terytorium Ukrainy, aby uniemożliwić krajowi uprawę pól i uprawę zbóż.

Według ministra celem jest „zadanie ciosu ukraińskiej gospodarce”.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *