Na początku zwiedzania zwiedzających lochy witają zabawne rekonstrukcje historyczne przedstawiające ewolucję budynków katedry wileńskiej i dzwonnicy od XIII wieku. aż do chwili obecnej. W 1387 roku podczas chrztu Litwy powołano diecezję litewską z katedrą w Wilnie. Przypuszcza się, że budowla miała prosty, czworoboczny plan, z wieżą od strony zachodniej. Katedra dość szybko spłonęła, a jej renowacją zajął się wielki książę Witold. Nowy kościół, przebudowany w stylu gotyckim, był znacznie większy od starego, a jego główne elementy konstrukcyjne do dziś pozostają „szkieletem” katedry. Później z różnych powodów sanktuarium było kilkakrotnie przebudowywane, pozostawiło ślady renesansu, baroku, a wreszcie klasycyzm przyozdobił je w nowe szaty. Rzeźby na fasadzie zniszczone w czasach sowieckich zostały odrestaurowane po odzyskaniu niepodległości. Zmiany stylu i bryły budynku doskonale oddają ilustracje stworzone specjalnie na potrzeby tego projektu.
W największej i najbardziej malowniczej sali lochów, w krypcie kapituły, przy pomocy nowoczesnych technologii, nad jednym z najstarszych i najcenniejszych pomieszczeń, srebrna moneta z XIV wieku o średnicy 2 cm. pomóż aniołkowi – pojawia się trójwymiarowy hologram. Jest to aluzja do nie zachowanego relikwiarza, którego jedną z nóg stanowił prawdopodobnie delikatny, klęczący anioł trzymający tarczę z herbem kapituły katedralnej wileńskiej.
Lochy Katedralne – miejsce pochówku najsłynniejszych osobistości LDK. Po św. W mauzoleum królewskim, mieszczącym się w Kaplicy Kazimierzowskiej, animowane wizerunki władców przypominają o ich pamięci. Na zdjęciach pochowani w mauzoleum: król polski i wielki książę litewski Aleksander, królowe Barbara Radvilaitė i Elżbieta Habsburgaitė, król polski i wielki książę litewski Władysław IV Waza (w mauzoleum znajduje się urna z sercem i narządami wewnętrznymi króla ). Nie zabrakło także Witolda Wielkiego, którego szczątki pozostają jedną z najciekawszych tajemnic lochów katedralnych, oraz króla Kazimierza, patrona Litwy, którego relikwie przechowywane są w kaplicy nad mauzoleum.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”