10 pracowników zniknęło w polskiej kopalni węgla po wstrząsach podziemnych

Kopalnia węgla na Śląsku. Zdjęcie Reuters/Scanpix

Drugi taki incydent w kraju już za kilka dni – po środowej katastrofie w piątek wstrzymano akcję ratunkową.

Dziesięciu pracowników kopalni węgla kamiennego na południu Polski zginęło w sobotę w wypadku, poinformowała firma, która ją prowadzi.

To już drugi od kilku dni incydent w polskiej kopalni węgla kamiennego.

„Ratownicy nie mogą dotrzeć do dziesięciu osób” w kopalni Zofiuvka – powiedziała Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

Według firmy kopalnia o godzinie 15:00. 40 minut. (4 godziny 40 minut czasu litewskiego) wstrząsnął podziemny wstrząs, który spowodował wyciek metanu.

W 2018 roku w trzęsieniu ziemi zginęło pięciu pracowników kopalni.

JSW jest również właścicielem kopalni Pniuv, około 230 km na południe, gdzie w środę w serii wybuchów gazu zginęło pięciu górników, a siedmiu innych zaginęło.

W piątek JSW poinformowała, że ​​poszukiwania zaginionych zostały wstrzymane, ponieważ praca tam była zbyt niebezpieczna dla ratowników.

Analiza sytuacji „zmusiła nas do przerwania akcji ratunkowej w celu ewakuacji siedmiu wciąż uwięzionych górników” – powiedział dziennikarzom szef JSW Tomasz Cudny po kolejnej eksplozji w kopalni w czwartek wieczorem, gdy ratownicy próbowali zainstalować nowy kanał wentylacyjny. W wyniku eksplozji rannych zostało 10 osób.

„To bardzo trudna decyzja” – powiedział Cudny.

„Ale wysyłanie ratowników w tak niebezpieczne miejsce byłoby nieodpowiedzialne” – dodał.

Polska spala prawie 70% energii elektrycznej z czystego lub importowanego węgla. Kraje te zostały skrytykowane przez Unię Europejską i organizacje ekologiczne za wysoki ślad węglowy i jego wpływ na zmiany klimatyczne.

Większość kopalń działa w województwie południowośląskim. Wiele z nich zawiera nagłe wybuchy metanu, które stwarzają zagrożenie wybuchem.

W zeszłym roku dwie osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne, gdy ściana tunelu zawaliła się w południowej kopalni Myslovice-Wesola.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.